Lídři států unie se shodli na urychlení výroby vakcín. Spory ale zůstávají ohledně jejich přerozdělování

Evropská unie musí urychlit výrobu a distribuci vakcín proti covidu-19 a přísněji kontrolovat jejich vývoz. Shodli se na tom ve čtvrtek prezidenti a premiéři členských zemí bloku. Jednotu ale nenašli v pohledu na kompenzaci nyní nerovného rozdělení dávek, které požaduje Rakousko nebo Česko. Dalším jednáním lídři pověřili velvyslance členských států.

Brusel (Aktualizováno: 22:47 25. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ani po pěti hodinách čtvrteční videokonference neshodli na tom, jak zajistit více vakcín proti covidu-19 a urychlit zatím neuspokojivé tempo očkování

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ani po pěti hodinách čtvrteční videokonference neshodli na tom, jak zajistit více vakcín proti covidu-19 a urychlit zatím neuspokojivé tempo očkování | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Je samozřejmě zcela zásadní, abychom dále pracovali na zlepšení produkce vakcín v Evropě a zlepšili možnosti jejich distribuce mezi členské státy,“ řekl po jednání novinářům předseda Evropské rady Charles Michel.

Policie našla v italském skladu 29 milionů dávek AstraZenecy. Média spekulují, do kterého státu mířily

Číst článek

Prezidenti a premiéři se shodli na tom, že Evropská unie bude využívat systém kontrol vývozu, který umožňuje zakázat export vakcín od firem, jež nedodávají unii slíbené množství dávek.

Nevyřešili však spor okolo dorovnání nerovnoměrné distribuce vakcín, což žádalo Rakousko podporované Českem či Chorvatskem.

Někteří lídři v čele s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem tak chtěli přehodnotit současný distribuční klíč a jako kompenzaci získat větší podíl z urychlené dodávky deseti milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. S tím však nesouhlasili další státníci, zejména německá kancléřka Angela Merkelová.

Ve společném prohlášení nakonec lídři podpořili systém rozdělování vakcín podle počtu obyvatel. Zároveň pověřili velvyslance členských zemí, aby se otázkou možného nového rozdělení zmíněné dodávky od Pfizeru „v duchu solidarity“ zabývali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme