Summit o unijním rozpočtu se protáhne. Šéf Evropské rady jednání přerušil a chce jednat bilaterálně

Čtvrteční mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady Charles Michel po několika hodinách přerušil. Nyní chce bilaterálně jednat s lídry jednotlivých unijních zemí. Na twitteru o tom informoval Michelův mluvčí Barend Leyts. Kolem půlnoci hodlá Michel shrnout situaci a do pátečního rána na základě schůzek připravit nový rozpočtový návrh.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 23:16 20. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Charles Michel | Zdroj: Reuters

První schůzku bude mít Michel s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem. Další setkání by měla následovat v pořadí podle rotujícího předsednictví v Radě EU.

Představitelé členských zemí Evropské unie se snaží sblížit své zatím zásadně odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet evropského bloku.

Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt. Michel již dal najevo, že v případě potřeby je připraven summit protáhnout na několik dní.

Škrty v dotacích do zemědělství? Bitva o rozpočet EU začíná, Michel bude vyjednávat s premiéry

Číst článek

Rozdílné priority

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení celkového objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony.

Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, tzv. rabatů, či možného pozastavení financí pro státy nerespektující evropské hodnoty.

V první části summitu členské země prezentovaly své postoje a podle diplomatických zdrojů byly patrné zásadní rozdíly v pohledu na velikost i rozdělení rozpočtu. Politici z východního a jižního křídla EU zdůrazňovali, že na kohezi je třeba přidat i proto, že z ní prostřednictvím svých firem investujících v méně rozvinutých zemích těží i bohaté státy. Hovořili i o tom, že navrhovaný objem rozpočtu 1,09 bilionu eur (přes 28 bilionů korun) již nelze snižovat, a někteří se klonili k jeho zvýšení o několik desítek miliard v souladu s původním návrhem Evropské komise.

Patnáct států zdůraznilo požadavek ohledně peněz na kohezi. Zesiluje důvěru v Evropskou unii, tvrdí

Číst článek

Lídři západoevropských zemí zase připomínali, že vzhledem k odchodu Británie z unie a výpadku více než deseti miliard eur ročně chtějí rozpočet celkově zmenšit. Někteří zdůraznili, že jim rovněž jde o posílení možnosti zastavit přístup k fondům pro země, které porušují principy právního státu, s čímž nesouhlasí Polsko či Maďarsko.

Diplomaté nepředpokládají, že by po bilaterálních schůzkách Michel přišel s kompromisním řešením ještě čtvrteční noci. Šéf Evropské rady se podle nich pokusí na základě nynějších rozhovorů upravit svůj návrh do pátečního dopoledne, kdy bude summit pokračovat. Český premiér Andrej Babiš opakovaně řekl, že závěrečnou dohodu o víceletém rozpočtu na tomto summitu nečeká.

BREAKING - @Charles Michel has called for a break to have bilateral meetings with leaders

19:57 – 20. 02. 2020

45 58

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme