Summit Evropské unie v Göteborgu provázejí demonstrace

Večerní srážky mezi odpůrci summitu Evropské unie a policií si vyžádaly dva postřelené. Jak oznámila tamní policejní mluvčí, obě osoby byly převezeny do nemocnice. Srážky vypukly ve večerních hodinách v městském parku poblíž přísně střeženého komplexu, kde jednají čelní představitelé zemí patnáctky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním tématem dvoudenní vrcholné schůzky je rozšíření unie o nové státy. Summit probíhá ve velmi napjaté atmosféře kvůli potyčkám mezi odpůrci globalizace a policií. Jak z Göteborgu uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, dalším významným tématem rokování se stala společná armáda "patnáctky". Irsko totiž po Evropské unii žádá politickou deklaraci o tom, že budování společné armády nenaruší jeho neutralitu. S tím přijela na summit v Göteborgu irská vláda po debaklu referenda v její zemi o smlouvě z Nice.

Ačkoli je vytváření společné armády EU hotovou věcí, diskuse pokračuje. Zvláště poté, co předseda Evropské komise Prodi prohlásil, že pokud někdo zaútočí na jednu zemi "patnáctky", bude to unie brát jako útok proti všem. Problém je v tom, že unie nevytváří žádnou armádu, která by bránila její území proti napadení. Společné jednotky o síle 60 tisíc mužů mají sloužit pouze pro mírové operace. Evropská unie v Göteborgu opakuje, že nic nezměnila na svém názoru, že pilířem kolektivní bezpečnosti v Evropě zůstává Severoatlantická aliance.

Vedle politiků se do debaty zapojily také špičky francouzské a britské generality. Generálové obvinili politiky unie, že budování společných mírových sil ohrožuje bezpečnost Francie a Británie. "Armáda se nedá redukovat na mírové síly, vojáci ztratí morálku", uvádějí generálové.

Na summitu také zaznělo, že Nizozemsko nebude žádat o přechodné období na volný pohyb pracovních sil pro nové země v Evrospké unii. Prohlásila to švédská ministrině zahraničí Anna Lindhová na summitu unie v Göteborgu.

Na okraji summitu jednali skoro hodinu a půl mezi čtyřma očima premiéři Česka a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel. Podle Zemana mluvili o rozšíření unie i o Temelínu. Zmínka o tzv. Benešových dekretech ale nepadla. Jak Zeman uvedl, Schüssel ho ujistil, že Rakousko má zájem na rozšíření patnáctky. Český premiér zároveň prohlásil, že Praha hodlá dál jednat o omezení volného pohybu pracovních sil, přestože ho nepovažuje za funkční.

Švédským Göteborgem otřásá vlna násilí. Proti konání summitu demonstrují stovky lidí. Švédský premiér Göran Persson prohlásil, že je destruktivním chováním protestujících rozčílen. Švédská ministryně zahraničních věcí Anna Lindhová přiznala, že politikové ale nemají žádný kompletní obraz toho, co se právě v ulicích děje. Švédský ministr spravedlnosti Thomas Bodström do Göteborgu neplánovaně přijel - hodlá se zabývat také chováním policie. Ta už od včerejška demonstranty hromadně zatýká.

Protestující po sobě zanechávají doslova spoušť a je hlášeno i několik desítek zraněných. Podle policejních odhadů se dnes dopoledne na švédském göteborgském náměstí sešlo na 5 tisíc demonstrantů z různých zemí. Tisícovka z nich poté v ulicích systematicky rozbíjela výkladní skříně a zapalovala restaurační nábytek.

Násilné protesty anarchistů přiměly úřady přestěhovat čtyři účastnické delegace z hotelu, ve kterém jim policie prý nebyla schopna zajistit bezpečnost. Ze stejného důvodu byla zrušena večeře šéfů států a vlád, která měla být v restauraci v centru města.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme