Merkelová přerušila kvůli závadě na airbusu let na summit G20. ‚Byla to vážná porucha,‘ připustila

Německá kancléřka Angela Merkelová musela ve čtvrtek kvůli technické závadě na letadle přerušit cestu do Argentiny. V Buenos Aires se hodlá zúčastnit summitu dvacítky největších ekonomik světa G20. Letadlu přestal zcela fungovat komunikační systém, informoval server Spiegel Online s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj. Kancléřka tak nestihne například setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Kolín nad Rýnem (Aktualizováno: 8:06 30. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Technická závada se na vládním airbusu Konrad Adenauer, pojmenovaném po někdejším kancléři, objevila zhruba hodinu poté, co letadlo vyrazilo z Berlína na cestu do Buenos Aires.

Podle agentury DPA Merkelová právě vedla rozhovor s novináři, když k ní přistoupila letuška a se slovy „Je to důležité!“ ji odvedla. Následně kancléřka zástupcům médií oznámila, že se stroj vrací do Německa.

Trump se s Putinem nesejde. Americký prezident zrušil chystané jednání kvůli krizi v Kerčském průlivu

Číst článek

Stroj, ve kterém seděl také vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, se proto musel nad Nizozemskem obrátit a vrátit na letiště u Kolína nad Rýnem, kde kolem deváté večer bezpečně přistál, informovala agentura DPA.

Airbusu přestal zcela fungovat komunikační systém, což je v letecké dopravě považováno za velmi vzácnou a nebezpečnou situaci, uvedl server Spiegel Online.

Merkelová: Byla to vážná porucha

Nouzové přistání na letištích v Amsterodamu nebo Londýně nebylo podle německého zpravodajského serveru kvůli nefunkčnímu systému možné. A letiště u západoněmeckého Kolína nad Rýnem je navíc centrálou vládní letky a bylo blíž než Berlín.

Podle serveru Spiegel Online byla situace tak vážná, že o ní byla okamžitě po výpadku komunikačního systému letadla informována i ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Že nebyla technická závada na vládním speciálu nijak zanedbatelná, potvrdila i samotná kancléřka. „Byla to vážná porucha,“ řekla v pátek brzy ráno novinářům. Zároveň vyzdvihla výkon posádky airbusu a velení „nejzkušenějšího kapitána“ vládní letky.

Merkelová využije i běžný linkový let

Původně chtěla delegace pokračovat v cestě do Jižní Ameriky náhradním letadlem. Ukázalo se ale, že vzhledem k tomu, že nejsou kvůli pracovní době k dispozici náhradní piloti ani posádka, musela kancléřka noc strávit v hotelu v nedalekém Bonnu.

V cestě do Buenos Aires tak bude Merkelová s menší částí delegace pokračovat podle vládního mluvčího až v pátek brzy ráno. Nejprve poletí do Madridu, odkud bude do jihoamerického Buenos Aires pokračovat běžným linkovým letem. Let do argentinské metropole trvá téměř 13 hodin.

Merkelová kvůli zpoždění nestihne plánované setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. 

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta se nyní zjišťuje, zda je možné schůzky, které měla Merkelová na programu, přesunout na pozdější termín nebo na sobotu. Společnou večeři prezidentů a premiérů zemí G20 by Merkelová stihnout měla.

Vládní letadlo poškodili hlodavci

Komplikace způsobila závada, kvůli které přestaly fungovat některé elektronické systémy, informovala DPA. Agentura zároveň připomněla, že se nejedná zdaleka o první problém vládní letky.

Před pár dny měl problémy s letadlem na své cestě po Africe také německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Už na konci letošního června nemohl prezident kvůli závadě na stroji včas vyrazit na cestu do Běloruska. Problémy ale mělo v polovině října i samotné letadlo Konrad Adenauer. Vicekancléř Olaf Scholz se kvůli hlodavcům, kteří stroj poškodili, musel z Indonésie vracet běžným linkovým letem.

Vládní Airbus A340 Konrad Adenauer po přistání na letišti v Kolíně nad Rýnem | Foto: Andreas Rinke | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme