Summit zemí G20 začal bez Merkelové, do jednání se promítne ukrajinská krize i vražda Chášukdžího

Poprvé na půdě Jižní Ameriky začal v pátek summit dvaceti nejsilnějších ekonomik světa. Zahájení dvoudenní vrcholné schůzky v argentinské metropoli Buenos Aires se konalo za přítomnosti pouze 19 členů, protože německá kancléřka Angela Merkelová kvůli potížím svého letadla dorazí na summit se zpožděním. Předmětem jednání summitu mají být tradičně ekonomická či ekologická témata, ale i současné ožehavé konflikty.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci summitu G20 před slavnostním zahájením | Foto: Andres Martinez Casares | Zdroj: Reuters

Účastníci za sebou mají společnou fotografii a jednají na plenárním zasedání. Do Buenos Aires jsou svolány demonstrace odpůrců globalizace a organizátoři na nich očekávají tisíce lidí. Ve městě jsou ale mimořádná bezpečnostní opatření a vláda na pátek vyhlásila svátek.

Merkelová přerušila kvůli závadě na airbusu let na summit G20. ‚Byla to vážná porucha,‘ připustila

Číst článek

Samotnému summitu předcházel podpis nové třístranné obchodní dohody mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou, která nahradí původní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA).

Jeden ze signatářů, americký prezident Donald Trump, dohodu označil za vítězství pro americkou ekonomiku, kanadský premiér Justin Trudeau optimismem nehýřil. Za Mexiko dokument podpisoval končící prezident Enrique Peña Nieto, jehož mandát v sobotu skončí.

Summit je označován za nejnapjatější v historii skupiny G20, která se začala scházet v roce 2008. Tradiční ekonomická, ekologická a obchodní témata zastiňují současné žhavé události, jednak situace kolem Ukrajiny, jednak vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Vyšetření Chášukdžího vraždy

Proto se pozornost zaměřuje nejen na hlavní světové hráče, jako je Trump, prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching, ale i na saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Na společné fotografii stál na samém okraji skupiny.

Lídři států EU na summitu podpořili dohodu o brexitu. Ještě o ní bude hlasovat britský parlament

Číst článek

Někteří politici jako Putin či Trump ho pozdravili, ale osobně se setkal jenom s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo s indickým premiérem Naréndrou Módím. Macron ho důrazně žádal o vyšetření Chášukdžího vraždy.

Panuje podezření, že o ní bin Salmán předem věděl. Sejít se s ním má také britská premiérka Theresa Mayová, která předem řekla, že bude požadovat důkladně vyšetření vraždy.

Kerčská krize

Ukrajina se promítla na summitu v podobě zrušeného setkání Trump–Putin. Bílý dům trvá na tom, že důvodem je výhradně kerčský incident. Rusko zase naznačuje, že důvodem je vnitřní americké politika.

Summit by měl skončit společným prohlášením, avšak diplomaté, kteří připravují závěrečný text, jsou zatím skeptičtí. Podle nich Spojené státy dohodě brání v otázce obchodních pravidel, boje proti změnám klimatu i řešení migrace.

Podmínka, pokuta a vzorek DNA. Soud v Hamburku odsoudil Čecha za násilnosti během G20

Číst článek

Diplomaté naznačili, že by se věc mohla vyřešit neortodoxním způsobem, totiž formulací, že například v otázce dodržení pařížské klimatické dohody se shoduje 19 účastníků, Spojené státy nikoli.

Na páteční večer je naplánován ještě kulturní program a večeře, kde by už Merkelová měla být. V sobotu se pak mají konat další bilaterální schůzky, z nichž největší pozornost bude poutat Trumpovo jednání se Si Ťin-pchingem a kancléřkou Merkelovou.

Do Buenos Aires jsou svolány demonstrace odpůrců globalizace, avšak podle agentur město připomíná pevnost. V pohotovosti je přes 20 tisíc policistů a tři tisíce vojáků. Zavřeny jsou banky, v centru také obchody či školy a nejezdí doprava.

Policie našla v jednom taxi podomácku vyrobené bomby, ale ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová řekla, že očekává jenom klidné protesty a den bez násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme