Summit G20 je i místem bilaterálních jednání jednotlivých mocností

V Jižní Koreji druhým dnem pokračuje summit G20. Nejvyspělejší země světa jednají o plánech na ozdravení globální ekonomiky, probíhají ale i rozhovory mezi jednotlivými šéfy vlád. K nejsledovanějším patřila schůzka prezidentů Číny a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu G20 v Soulu | Zdroj: ČTK

Barack Obama a Chu Ťin-tao jednali o problémech zatěžujících jejich vzájemné vztahy 80 minut, rozdíly na měnovou politiku Washingtonu a Pekingu ale nadále zůstávají. Spojené státy totiž požadují uvolnění čínské měny, což ale Peking odmítá stejně jako omezení exportu.

Naopak v Soulu nedošlo k setkání japonského premiéra Naoto Kana s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Přesto Moskva dnes potvrdila, že k jejich rozhovorům dojde v příštích dnech v Jokohamě.

Tokio požaduje navrácení Kurilských ostrovů obsazených sovětskou armádou na konci 2. světové války, jeho rozhořčení pak vyvolala nedávná návštěva ostrovů právě Medveděvem. Ruská strana ale předem upozorňuje, že její pozice v této otázce zůstává stejná.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme