Summit G20 připomínal spíše antickou tragédii

Ve francouzském letovisku Cannes, kde se v létě procházely filmové hvězdy – většinou stálice filmového plátna – se tento týden ukazovaly politické supernovy, pohasínající hvězdy a v některých případech i přelétavé komety. Sešel se tam summit 20 hospodářsky nejvyspělejších zemí světa, tedy skupiny G20. Hostitelská Francie si od schůzky slibovala politický trhák, vinou Řecka a jeho obstrukcí s přijetím mezinárodní finanční pomoci z toho ale nakonec vyšla spíše antická tragédie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Sarkozy na summitu G20 v Cannes

Prezident Sarkozy na summitu G20 v Cannes | Zdroj: Reuters

Řecko bylo v Cannes na koberečku a rozhodně to nebyl ten slavnostní červený. Premiér Papandreu dostal od kancléřky Merkelové a prezidenta Sarkozyho ultimátum, že Atény nedostanou další splátku unijní pomoci na výplaty důchodů a mezd státních zaměstnanců, jestliže se v referendu vysloví proti plánům eurozóny.

A nakonec snad ani to referendum nebude, prestiž Evropské unie ale lehla popelem. Chtěla hrát na summitu prim a byla odsouzená k roli statisty. Ostatní mimoevropské země nechápaly, co se to v eurozóně a v jakémsi státečku říkajícím si Helénská republika vlastně děje. Věděly ale, že to ohrožuje světové trhy a tedy i je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Pavel Novák se poněkud s nadhledem ohlíží za summitem G20

Je to maratónský běh, vysvětloval předseda Evropské komise José Barroso, že znovuzískání důvěry světových trhů je dlouhodobý proces. Už ale nepřiznal, že je neobvyklé se na start maratónu několikrát vracet a běžet ho skoro 3 roky, jako to dělá Evropská unie – to musí být vyčerpávající.

Řecká krize se do jednání summitu sice neplánovaně promítla, neodradila ale ostatní země, které půtky premiéra Papandrea a jeho ministra financí Venizelose nemohly a ani se nesnažily chápat, aby se nebavily o skutečných finančních problémech planety – o kolísajících cenách surovin a plodin, směnných kurzech nebo nápadu na vybírání daně z operací na finančních trzích.

Zbyla i chvíle pro prostá lidská, přátelská gesta. Jako když prezident Obama pogratuloval kolegovi Sarkozymu k narození dcery Julie.

„Věřím, že Julia podědila více krásy po mamince, než po tatínkovi,“ řekl Barack Obama, když chtěl z ponuré atmosféry na začátku summitu vykřesat alespoň trochu veselí.

Moc to ale nešlo. V Cannes se i podle deníku Le Monde zkrátka hrála řecká tragédie. Ta má pět částí.

Expozici a kolizi už máme za sebou. Právě jsme ve stadiu krize. Čeká nás ještě peripetie a posledním dějstvím antického dramatu je jak známo katastrofa.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme