Summit G20 se neobešel bez protestů

Socialisté i anarchisté, Palestinci i Tibeťané pochodovali společně ulicemi amerického Pittsburghu. Před branami summitu G20 protestovali proti kapitalismu i zlořádům dnešního světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G8 - poslední přípravy | Foto: G8 Website (ANSA)

Na demonstraci asi desítky tisíc lidí nechyběl ani zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

V průvodu centrem Pittsburghu si člověk může vybrat z široké nabídky, proti čemu protestovat nebo co požadovat. Pestrobarevnou směs organizací a skupin a spojuje viditelně hlavně potřeba upoutat pozornost na své cíle.

Ty jsou ale velmi různorodé a v některých případech i protichůdné. Jedna skupina demonstrantů žádá víc pomoci pro chudé země, hlavně v Africe, druhá varuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky z protestů proti summitu G20

"Země G20 by neměli ke spolupráci přizvat a finančně podporovat žádné africké představitele, kteří se nedostali k moci demokratickou cestou," říká mi etiopský aktivista, který tu vlastně protestuje hlavně proti vládě premiéra Melese Zenawiho.

Ne, že by právě Etiopie patřila mezi dominantní témata jednání summitu, ale dá se tady na její problémy viditelně upozornit, stejně jako na řadu dalších.

Za moment už kolem mne prochází skupina stoupenců meditace Falung Gong, kterou čínská vláda potlačuje.

A už je tady skupina Budhistů volajících po osvobození Barmy od vojenské junty. Nejhlasitější a nejviditelnější jsou ale přece jen antiglobalisté a bojovníci proti kapitalismu nejrůznějšího druhu:

Mladý Jesse je z organizace Socialistická alternativa. Má na sobě triko s nápisem "Kapitalismus zabíjí". "Když řeknu, že jsem vyrůstal za totality v komunismu a v žádném případě bych se k uspořádání té doby nechtěl vracet," opakuje Jessee formulace, které jsem od lidí jeho přesvědčení na podobných akcích slyšel mnohokrát

"Vyrůstal jsem prý v takzvaném komunismu, který byl znetvořenou verzí ryzích marxistických a socialistických myšlenek," vysvětluje mi Jessee své názory. A pak odchází dál skandovat svá hesla o vražedném kapitalismu a korporacích pod dohledem policejních těžkooděnců.

Strážci kapitalistického pořádku ale jen přihlížejí a protože nikdo aspoň v téhle části průvodu nerozbíjí ničí majetek, nezasahují.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme