Trudeau vyzval členy G7 k jednotnému přístupu k Číně. Chce se zaměřit na lidská práva i levné zboží

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu apeloval na lídry skupiny G7 ohledně jednotného přístupu k výzvám, které představuje Čína, uvedl zdroj agentury Reuters. Podle informací agentury zástupci ekonomicky silných zemí jednali konkrétně o potřebě čelit přílivu levného zboží z Číny a porušování lidských práv ze strany Pekingu.

Carbis Bay Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský premiér Justin Trudeau na summitu G7 v Cornwallu.

Kanadský premiér Justin Trudeau na summitu G7 v Cornwallu. | Foto: Brendan Smialowski | Zdroj: Reuters

Kanadský premiér, který v sobotu na summitu G7 v britském Cornwallu rozhovory o Číně vedl, prohlásil, že největší světové demokracie jsou životaschopnou alternativou toho, co světu nabízí Peking.

Země G7 se pak shodly na potřebě zvolit společný přístup k exportu zboží z Číny, které je prodáváno za neférové ceny, a porušování lidských práv ze strany Pekingu, uvedl zdroj z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, který si přál zůstat v anonymitě. Stejný představitel rovněž sdělil, že mezi zástupci zemí G7 panuje shoda ohledně toho, že je potřeba vybudovat stabilní dodavatelské řetězce, a zajistit tak vzájemnou podporu demokratických zemí.

Představitelé zemí G7 se na podnět amerického prezidenta Bidena dohodli na nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že iniciativa Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) je snahou omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

USA také chtějí ostatní členy G7 přimět ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Bidenovy a Trudeauovy výzvy v tomto směru se však zatím nesetkaly s jednoznačnou odezvou. Zatímco Británie a Francie s ním podle agentury AP ohledně potřeby odsoudit nucenou práci v Číně souhlasily, Německo, Itálie a Evropská unie nejsou zatím rozhodnuté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme