Trump zrušil červnový summit G7. Země se spojí prostřednictvím videokonference

Kvůli šíření nového typu koronaviru zrušil americký prezident Donald Trump summit hospodářsky nejvyspělejších zemí G7, který se měl uskutečnit v červnu v rezidenci Camp David. S odvoláním na Bílý dům o tom dnes informovala agentura Reuters, podle které se lídři USA, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Británie a zástupce Evropské unie spojí místo toho prostřednictvím videokonference.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Summit G7 se měl uskutečnit v červnu. Donald Trump jej ale s ohledem na šíření nového typu koronaviru zrušil. (ilustrační foto) | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Prezidentův ekonomický poradce Larry Kudlow, který měl uspořádání červnového summitu na starosti, už podle agentury Reuters o rozhodnutí informoval zástupce všech dotčených zemí.

Evropská komise chce uzavřít hranice unie na 30 dní. Opatření potvrdí představitelé států na videosummitu

Číst článek

Trump s lídry ostatních států ze skupiny G7 jednal prostřednictvím videokonference už v pondělí. Prezidenti a premiéři se radili o společném postupu proti globální pandemii nového typu koronaviru či o hospodářských důsledcích současného vývoje.

Podobnou videokonferenci jako v pondělí chce Bílý dům uspořádat i v dubnu, květnu a nakonec i v červnu, kdy se mělo uskutečnit osobní setkání na venkovské rezidenci amerických prezidentů Camp David.

Hospodářské výzvy

Podle mluvčího Bílého domu Judda Deerea se americký prezident rozhodl zrušit setkání v USA a nahradit jej videokonferencí, aby „každá země mohla soustředit všechny své zdroje na reakci na zdravotnickou a hospodářskou výzvu, jakou COVID-19 představuje“.

Trump podle agentury Reuters původně plánoval, že hlavním tématem červnového jednání bude hospodářství. Do pozadí chtěl odsunout například boj proti klimatickým změnám.

Poslední summit zemí G7 se konal v srpnu v jihofrancouzském letovisku Biarritz. Trump původně plánoval, že by se letošní vrcholná schůzka mohla uskutečnit v jeho soukromém golfovém středisku na Floridě. Po kritice, kterou si za to vysloužil, oznámil, že lídry G7 pozve do rezidence Camp David ve státě Maryland.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme