Trump přeložil termín summitu G7 na podzim. Chtěl by přizvat i Austrálii, Rusko, Jižní Koreu nebo Indii

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Trump zrušil červnový summit G7. Země se spojí prostřednictvím videokonference

Číst článek

V noci na neděli SELČ Trump oznámil odložení vrcholné schůzky, když mluvil s novináři na palubě Air Force One cestou do Washingtonu z mysu Canaveral, kde sledoval první start americké lodi s lidskou posádkou z území Spojených států do kosmu po devíti letech.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je „velmi zastaralý“ a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. Rusko bylo součástí původní skupiny G8, v roce 2014 po okupaci a anexi ukrajinského Krymu ji ale muselo opustit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme