Pět tisíc lidí hlídajících bezpečnost, tři a půl tisíce novinářů. Francouzi se připravují na summit G7

Několik bezpečnostních zón a tisícovky policistů v ulicích - taková bezpečnostní opatření budou doprovázet summit G7 ve francouzském Biarritzu. Zástupci USA, Francie, Německa, Kanady, Japonska, Itálie a Velké Británie se setkají už zhruba za dva týdny. Setkání sedmi nejsilnějších ekonomik světa bude předcházet schůzka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Audio Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské rady Donald Tusk, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau během summitu G7 v Kanadě. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Francouzská televize France info přirovnává baskický Biarritz k velkému bunkru. Do nejpřísněji střežené oblasti podél pláže, kde budou ubytované zahraniční delegace, budou smět lidé jen pěšky a se speciálním povolením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pět tisíc lidí hlídajících bezpečnost, tři a půl tisíce novinářů. Francouzi se připravují na summit G7

„Budeme na nejvyšším stupni pohotovosti, a to samozřejmě nejenom v Biarritzu. Určili jsme několik bezpečnostních zón,“ řekl už před časem pro televizi France 3 ministr vnitra Christophe Castaner.

Podle serveru 20 minutes by na bezpečnost summitu mělo dohlížet až pět tisíc lidí. Kvůli nedostatku ubytování přímo ve městě budou spát v kempech a v prázdninových centrech nedaleko Biarritzu. Bezpečnostní složky budou dohlížet i na případné demonstrace, které obvykle podobné summity doprovází.

Dopravní omezení

Macron ve Francii zapůsobil jako pověstný krysař. Vyluxoval levici i pravici, míní politolog Eichler

Číst článek

Navíc je možné, že by v době summitu mohly ve městě nebo okolí demonstrovat i příznivci takzvaných žlutých vest. Celkově na summit za delegace přijede až pět tisíc lidí, akreditovalo se na 3500 novinářů.

Summit bude mít zároveň velký dopad na dopravu, a to nejen v samotném Biarritzu, ale i jeho okolí. Letiště v Biarritzu bude zavřené pro běžné lety od 22. srpna. Přistávat na něm budou moct jen státní delegace. Většina státních letadel ale bude smět přistávat v Bordeaux a Pau, odkud se budou účastníci přepravovat helikoptérami na místo konání summitu. Místní letiště je totiž malé a všechna letadla by se na něj nevešla.

Uzavírky se mají týkat i železničních nádraží. Podzemní parkoviště budou v bezpečnostních zónách vyprázdněna a omezení provozu čeká i klíčovou dálnici A63 podél pobřeží.

Témata summitu

Jedním z hlavních témat, které se bude na summitu řešit, je podle francouzského ministra financí Brunoa Le Maireho daň pro velké internetové podniky, jako jsou třeba Amazon, Facebook, Apple a další. Francie totiž v červenci jako první větší ekonomika světa tuto zvláštní daň zavedla.

Ruský antimonopolní úřad vyšetřuje Apple. Podezírá ho ze zneužívání dominantního postavení na trhu

Číst článek

„Rádi bychom s našimi americkými přáteli úzce spolupracovali na univerzální dani týkající se internetových aktivit. Chceme od teď do konce srpna - do summitu v Biarritzu - dosáhnout shody,“ řekl koncem července Le Maire.

Dále by se na summitu G7 měly řešit nerovné příležitosti, ochrana biodiverzity a klimatu, bezpečnost, ochrana demokracií a partnerství s Afrikou. Kromě zemí G7 jsou pozvaní i zástupci několika dalších států - Indie, Austrálie, Chile nebo Jižní Afriky.

Rusko-francouzské setkání

Ještě před summitem přijme francouzský prezident Emmanuel Macron 19. srpna ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko přitom o členství v G8 přišlo v roce 2014 po anexi Krymu. Francouzský deník Le Monde si všímá, že naplánované setkání má proběhnout v pevnosti Bregancon nedaleko Marseille.

Londýn, Paříž a Berlín chystají námořní misi v Perském zálivu. Moskva chce likvidaci zahraničních základen

Číst článek

Jedná se o letní sídlo francouzského prezidenta, které je izolované a s pevninou spojené jen úzkou silnicí. Le Monde doslova píše o tom, že je připravovaná schůzka signálem, že prezident Macron by se mohl snažit zlepšit francouzsko-ruské vztahy a „vrátit Rusko do hry“.

Signálů, že by Francie a Rusko mohly najít v některých ohledech společnou řeč, je více - například koncem června byl ruský premiér Dmitrij Medveděv v přístavu Le Havre, kde se setkal s francouzským premiérem Edouardem Philippem.

Francouzská diplomacie se také snaží vystupovat v roli mediátora ve vyjednáváních ohledně íránského jaderného programu a podpořila návrat hlasovacích práv Rusku v Radě Evropy. Rusko o ně přišlo po anexi Krymu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme