Začal summit světových ekonomik G7 v Británii. Bude se řešit otázka očkování nebo postoj k Číně

V Británii začal třídenní summit skupiny velkých světových ekonomik G7. Premiér Boris Johnson jako hostitel v úvodu ocenil, že se politici po dlouhé době mohou opět setkat osobně. Doznívající pandemie je podle něj „nejhorší, jaké jsme v životě čelili a možná i za delší období“.

Carbis Bay Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G7v Británii

Summit G7v Británii | Foto: Emmanuel Macron

Z pandemie se „všichni musíme poučit, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se nevědomky dopustili; musíme se ujistit, že umožníme našim ekonomikám, aby se zotavily,“ prohlásil Johnson.

Bývalá zástupkyně při Světové bance Matesová: Končíme. Další závod o nejnižší korporátní daně nebude

Číst článek

Po společném obědě na terase restaurace nad zátokou v západním cípu Anglie šéfové států a vlád nastínili detaily nadcházejících jednání. Británie a Kanada podle mluvčího Londýna zdvojnásobí své úsilí o vyjednání vzájemné obchodní dohody, která by přinesla „ohromné příležitosti“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru zveřejnil fotografii z oběda a zdůraznil “jednotu, odhodlání konat a stejný entusiasmus“. Politici také slíbili podporu chudším zemím při očkovací kampani proti covidu-19, o podrobnostech pomoci budou jednat v pátek odpoledne. Společným tématem je také vztah k Číně, píše agentura Reuters.

Postoj k Číně

Přítomní lídři členských států Evropské unie se shodli, že Čína je systémovým soupeřem, partnerem v globálních otázkách a zároveň konkurentem, uvedl úřad francouzského prezidenta.

O postoji k Číně chtějí představitelé EU během summitu G7 jednat také s americkým prezidentem Joem Bidenem, který právě tímto summitem zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA.

Prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a šéfové Evropské komise a Evropské rady se rovněž dohodli na zintenzivnění úsilí o sdílení vakcín proti covidu-19 s rozvojovým světem.

Očkování

Cílem je naočkovat 60 procent obyvatel rozvojových zemí, zejména v Africe, do března 2022, uvedl Elysejský palác. Británie v pátek také oznámila, že příští rok daruje dalších nejméně 100 milionů dávek vakcín proti covidu, uvádí stanice BBC.

Nepřesné poznámky, reaguje Čína na kritiku Londýna ohledně porušení právních závazků k Hongkongu

Číst článek

Německo chce věnovat 30 milionu dávek ještě do konce letošního roku, budou součástí 100 milionů dávek od EU, uvádí Reuters.

„Doufám, že dosáhneme velmi dobrých výsledků, abychom ukázali, že nemyslíme jen na sebe, ale myslíme také na ty, kteří ještě nemají příležitost se nechat očkovat. Především na africké země, ale i na ostatní,“ uvedla po příjezdu na summit Merkelová.

Jednání v Británii se účastní představitelé zemí skupiny G7 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, USA a Kanada) společně se zástupci Evropské unie. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Jižní Koreje a Indie.

Hlavní bod pátečního odpoledního jednání je boj proti pandemii covidu-19, večer je na programu slavnostní večeře se členy britské královské rodiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme