Summit G8 příliš ekologický nebude

Jak zintenzivnit boj proti změnám klimatu? To je jeden z hlavních a nejambicióznějších cílů summitu skupiny G8. Týdeník Der Spiegel ale s odvoláním na výpočty uznávané konzultantské firmy tvrdí, že vrcholná schůzka bude sama o sobě krajně neekologická. Studie zaujala našeho zpravodaje na summitu a tudíž jednoho ze znečišťovatelů, Jiřího Hoška.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tady se bude rokovat

Tady se bude rokovat | Foto: Jiří Hošek

Do dlouhé řady faktorů, které škodí světovému ovzduší, můžeme zařadit další položku: Summit v severoněmeckém Heiligendammu. Mnichovská konzultantská firma ClimatePartner třeba spočítala, že jen vozidla spolkové vlády během jízdy z Berlína a nazpátek, vypustí do ovzduší 7138 tun oxidu uhličitého. K tomu si připočtěme 5000 tun, které budou mít "na svědomí" hosté summitu z rychle rostoucích ekonomik světa, z Afriky, Bruselu a centrály OSN.

Krajně neekologický je pochopitelně přebujelý aparát samotných delegací sedmi nejvyspělejších států a Ruska. Každá země vyslala k Baltu 23členný oficiální "kontingent" samozřejmě plus svého politického lídra. Americká delegace je přitom podle Spiegelu jednou tak velká a zahrnuje taky speciální pancéřovanou limuzínu pro šéfa Bílého domu. Zplodiny uvolňované služebními auty v místě summitu a helikoptérami převážejícími mocné této planety, bychom taky neměli opomenout.

Doprava a ubytování 16 000 policistů starajících se o bezpečnost vrcholné schůzky - to máme podle ClimatePartner další 3000 tun CO2. I výstavba 12 kilometrů dlouhého bezpečnostního plotu naše ovzduší pořádně zatížila, konkrétně osmi tisíci tun skleníkového plynu. Aby vina nebyla jen na straně pořadatelů a účastníků oficiálního programu, přírodě škodí pochopitelně taky odpůrci globalizace, i my, novináři.

Pokud by do okolí Heiligendammu přijelo avizovaných 100 000 aktivistů, do ovzduší by se uvolnilo 1600 tun oxidu uhličitého. Relativně skromný příspěvek ve výši rovného tisíce tun bude mít na svědomí 4700 akreditovaných žurnalistů. Na nás s kolegou Vojtěchem Bergerem tak vychází 424 kilogramy CO2, za což se hluboce omlouváme.

I když se experti ClimatePartner podle ředitele Moritze Lehmkuhla drželi při svých protopočtech hodně "zpátky," celkovou zátěž summitu G-osmičky vyčíslili na 30.000 tun oxidu uhličitého. A to je celá třetina toho, co stačilo "vyprodukovat" loňské mistrovství světa ve fotbale, které netrvalo tři dny, ale celý měsíc...

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme