Summit G8 slibuje miliardy hladovějícím v chudých zemích

Méně přímé potravinové pomoci a větší podpora vlastní zemědělské produkci - tak má vypadat miliardami podpořený program rozvojové pomoci zemím 3.světa. Závěrečný den jednání summitu G8 v Aquile se nese ve znamení debaty o pomoci hladovějícím. Americký prezident Barack Obama má připravený konkrétní plán, humanitární organizace jsou ale od začátku skeptické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku. | Foto: Henrik Glette

Světová hospodářská krize tvrdě dopadla především na africké země. Trpí ale chudé státy i na dalších kontinentech. Počet hladovějících by mohl v tomto roce poprvé překročit miliardovou hranici. OSN upozorňuje, že do konce roku by tak 17 procent obyvatel naší planety patřilo mezi mimořádně chudé.

Země G osmičky už přislíbily další finanční pomoc, přesahující 15 miliard dolarů. Zároveň se zavázaly, že do roku 2015 na rozvojovou pomoc věnují 0,7 procenta hrubého domácího produktu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun připomněl, že bohaté země své dřívější sliby nesplnily. Na summitu ve Skotsku v roce 2005 se zavázaly zvýšit v dalších pěti letech rozvojovou pomoc o 50 miliard dolarů, skutečná částka však byla o 20 miliard nižší. Nejštědřejší je Francie, na konci pomyslného žebříčku je naopak Itálie.

Dnešní jednání sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska se zástupci afrického kontinentu začalo symbolickým podáním ruky mezi americkým prezidentem Obamou a libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, někdejším revolucionářem, který tu zastupuje Africkou unii.

Přečtěte si také:
Skupina G8 v Itálii jedná s rozvojovými zeměmi o záchraně zeměkoule
Země G8 došly k dohodě v otázce boje proti klimatickým změnám
V Aquile začal summit G8, hlavním tématem je ekonomika

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme