Summit G8 také o nešíření jaderných zbraní

Plán proti šíření jaderných zbraní budu dnes na americkém ostrově Sea Island schvalovat šéfové států a vlád nejvyspělejších zemí světa, tzv. skupiny G8. Podle představitelů Evropské unie se na přípravných jednáních objevila řada návrhů, jak efektivněji bránit nelegálnímu obchodu s jadernými technologiemi a materiálem. Nejvlivnější země hledají také cesty, jak posílit roli Mezinárodní atomové agentury. K těmto iniciativám se hlásí i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová na summitu G8 | Zdroj: ČTK

Světoví lídři se shodují na tom, že v 21. století je nebezpečí nekontrolovaného šíření zbraní hromadného ničení největší hrozbou. Do projektu, který vznikl před dvěma lety na schůzce G8 v Kanadě a zabývá se omezováním šíření nebezpečných zbraní a materiálů, se zapojí sedm nových zemí včetně Česka, Austrálie, Jižní Koreje, Belgie, Irska a Dánska. Rozšíří tak globální partnerství proti šíření zakázaných zbraní.

Země se zavazují zlikvidovat zásoby nebezpečných zbraní a přeškolit odborníky na jaderné technologie. Přijatý plán má zabránit prodeji obohaceného uranu a technologií potřebných na jeho zpracování. Projekt bude fungovat na principu zachytávání zbraní a jejich součástí včetně potírání pokusů o tranzit těchto věcí.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme