Summit G8: tématy jsou jaderná energetika, EU i Arabské jaro

Lídři osmi nejvyspělejších zemí světa se na své schůzce ve francouzském Deauville shodli na nejvyšších standardech zabezpečení jaderných elektráren. Kromě toho jednali o stavu světové ekonomiky a dnes budou debatovat o pomoci novým demokracií na severu Afriky, které se zrodily z takzvaného Arabského jara. Bezpečnost jaderné energetiky se dostala na pořad jejich jednání po katastrofě, která v březnu postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání G8 v Deauville

zasedání G8 v Deauville | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Mnoho z nás si myslí, že neexistuje alternativa k jaderné energetice. Všichni jsme ale přesvědčení, že je potřeba hledat i jiné zdroje energie,“ řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deauville - jádro - alternativa není.mp3

Dodal, že všichni trvají na tom, že se musí dodržovat co nejpřísnější pravidla bezpečnosti jaderných elektráren. Jak těch už existujících, tak těch, které se teprve staví.

U nových elektráren má být hledisko bezpečnosti na nejvyšším místě. V žádném případě nemá tento faktor ustoupit vidině nižší pořizovací ceny elektrárny.

Při jednáních o světové ekonomice také například USA vysvětlily, proč zvýšily strop svého státního dluhu a proč se rozhodly pro další zadlužování.

G8 zve už několik let na své schůzky zástupce EU. Předseda Evropské komise José Manule Barroso a předseda Evropské rady Herman von Rompuy přednesli, v jakém stavu je evropská měna a jak probíhá pomoc třem zemím, které se málem dostaly do bankrotu a kterým musel pomoci i Mezinárodní měnový fond.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák sleduje dění na summitu v Normandii

Mluvilo se i o kandidatuře francouzské ministryně hospodářství Christine Lagardeové na post výkonného ředitele MMF. Avšak Nicolas Sarkozy pop prvním dnu jednání řekl, že G8 není společenství jakýchsi ředitelů zeměkoule a o řediteli MFF nerozhoduje. Diskuzi se na summitu však nevyhnuli a například EU vyjádří podporu Lagardeové nejdříve na schůzce ministrů financí „sedmadvacítky“ v polovině června nebo až na konci měsíce na summitu v Bruselu.


Důležitým bodem programu jednání je i reakce na takzvané Arabské jaro, tedy revoluce v několika zemích severní Afriky a na občanskou válku v Libyi. Na večeři se debatovalo, jak těmto zemím pomoci – zda materiálně, finančně či radou.

V tuto chvíli probíhají bilaterální schůzky představitelů Egypta a Tuniska. Zatím padla výzva plukovníku Kaddáfímu, aby zastavil boje a odešel z čela země. Jak ovšem řekl Sarkozy, neznamená to, že by mě vůdce úplně odejít ze své vlasti. Navíc, pokud na něj Mezinárodní trestní tribunál vydá zatykač, neměl by ani kam odejít.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme