Summit G8 vyzývá Írán k otevřenosti

Představitelé osmi světových ekonomických velmocí vyzvali Írán k otevřenosti. Summit G8 se první večer setkání věnoval Blízkému východu a Severní Koreji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande přijíždí na summit G8

Francouzský prezident François Hollande přijíždí na summit G8 | Foto: Jacquelyn Martin | Zdroj: ČTK

Zástupci světových ekonomik v pátek projednávali otázky týkající se Sýrie ,Severní Koreje a íránského jaderného programu. Teherán by podle nich měl urychleně podniknout kroky, které by mezinárodní společenství přesvědčili o tom, že program je skutečně zaměřen na mírové účely.

Rusko zastoupené premiérem Medvěděvem, které obvykle podobným iniciativám brání, v tomto případě nic nenamítalo.

V otázce Sýrie se nejvyšší představitelé G8 shodli na potřebě vzniku plánu politického přechodného období, ve kterém se bude jednat o budoucnosti země. Jak dlouho by mělo trvat a kdo by měl být garantem bezpečnosti, zatím z jednání summitu nevyplynulo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných ekonomických výsledcích jednání G8 mluvil na Rádiu Česko odborník na mezinárodní ekonomiku Petr Robejšek

Ekonomické otázky, hlavně krize eurozóny, které mají summitu G8 dominovat, přijdou na pořad jednání zřejmě až dnes. Podle amerického prezidenta Baracka Obamy se země ve snaze o zmírnění krize v eurozóně mají zaměřit vedle rozpočtových škrtů i na ekonomický růst. Shodl se na tom ještě před summitem při jednání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

Podle odborníka na mezinárodní ekonomiku Petra Robejška ale jednání nic nového nepřinese: „Bude to jako vždycky. Dva dny se bude debatovat. Podepíše se již předem hotové komuniké a za měsíc si na summit nikdo nevzpomene, ani jeho účastníci.“

Řada zemí se shoduje nejen na nutnosti takových opatření, která by vedla státy k odpovědnosti, zároveň se ale stále více ozývají hlasy po podpoře růstu. V to má jiný postoj Berlín.

„Merkelová dala již předtím, než byl Hollande uveden do úřadu, najevo, že je ochotna ustoupit a podpořit růst. Zásadní otázky, které jsou spojené s růstovými programy, však zodpovězeny nebyly. Já, který obyčejně Angelu Merkelovou dost kritizuji, se v tomto případě přikláním spíše k jejímu názoru,“ uvádí Robejšek.

Vít Pohanka, pir, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme