Na summit v Singapuru se chystá i jihokorejský prezident, má se připojit ke schůzce Trumpa s Kimem

Jihokorejský prezident Mun Če-in by se mohl zúčastnit historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. O tom, zda se Mun ke schůzce připojí, rozhodne výsledek probíhajícího jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Informovala o tom v pondělí agentura Jonhap s odvoláním na zdroj z jihokorejské vlády.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in a Kim Čong-un hovořili o možnosti, že by se Trump a vůdce KLDR nakonec přece jen mohli setkat. | Zdroj: Reuters

„Jednání (mezi severokorejskou a americkou stranou) teprve začínají, musíme počkat, jak dopadnou - ale prezident (Mun) by se mohl případně k Trumpovi a Kimovi v Singapuru přidat,“ uvedl vládní zdroj pod podmínkou anonymity.

Přípravy na setkání Trumpa a Kim Čong-una pokračují. Do KLDR dorazila americká delegace

Číst článek

Třístranný summit původně navrhli Mun a Kim po svém prvním setkání, jež se konalo v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně 27. dubna. Jihokorejský prezident tuto možnost připomněl v sobotu, kdy se překvapivě podruhé setkal se severokorejským vůdcem.

Kim „potvrdil, že dostojí příslibu úplného jaderného odzbrojení Korejského poloostrova“, řekl po schůzce novinářům Mun. Dodal, že severokorejský vůdce chce spolupracovat a nekonfliktním způsobem připravit cestu k úspěšnému summitu s Trumpem.

„Tým Spojených států dorazil do Severní Koreje, kde bude jednat o summitu mezi Kim Čong-unem a mnou. Nepochybuji o tom, že Severní Korea má skvělý potenciál a jednoho dne se stane národem se silným hospodářstvím. Kim Čong-un v tom se mnou souhlasí. Nakonec se to stane!“ napsal v neděli na twitteru Trump. Americká delegace jedná se severokorejskou stranou v Pchanmundžomu.

Americký prezident v minulých dnech zrušil a poté opět připustil konání červnového summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. I Pchjongjang před tím několikrát vyhrožoval, že summit odvolá.

Podráždění severokorejské strany vyvolalo vojenské cvičení Jižní Koreje a USA a jednostranný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme