Summit NATO o Libyi: Německo se angažovat nehodlá
Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance dnes celý den jednali na summitu NATO v Berlíně o postupu proti silám Muammara Kaddáfího v Libyi. NATO se připravuje na dlouhou válku proti Kaddáfímu. Členské státy aliance však nejsou v postupu jednotné.
Jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Berlíně po celý den sledovala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová, která potvrzuje názorový rozkol uvnitř aliance právě kvůli zásahu v Libyi.
„Státy NATO se dělí na ty, které se v Libyi angažují, jako je Francie, Británie, Dánsko, Kanada, Norsko a Belgie, vojenský zásah má také podporu USA, a na ty druhé, jako je hostitelská země summitu, Německo. To bylo od počátku proti jakékoliv vojenské operaci a ani nepodpořilo rezoluci OSN,“ upřesňuje Stejskalová.
Podle Stejskalové je zřejmé, že se Německo angažovat nehodlá, pouze v případě pozdější humanitární operace Evropské unie. Takové angažmá by podle Guida Westerwelleho získalo podporu německého parlamentu.
„Německý ministr zahraničí čelil za svůj postoj v posledních týdnech velké kritice především ze strany Francie, ale dnes se na veřejnosti snažil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé vše zlehčit prohlášením, že by problémem bylo, kdyby Německo trvalo na setrvání Kaddáfího u moci, což nikdy neřeklo,“ vysvětluje rozkol Klára Stejskalová.
NATO se připravuje na dlouhou válku
Z jednání jasně vyplynulo, že NATO počítá s tím, že střet s Kaddáfím nebude krátkou operací. Aliance vytyčila několik podmínek pro ukončení konfliktu. „Tou hlavní je konec útočení na civilisty. Ale libyjský plukovník dal v poslední době najevo, že politická řešení odmítá, dá se tedy předpokládat, že NATO bude útočit tak dlouho, jak to bude zapotřebí,“ shrnuje Stejskalová.
Podle vrchního velitele sil NATO Stavridise by aliance potřebovala více bojových letounů k útokům na pozemní cíle. Údajně chybí v Libyi asi deset těchto speciálů denně.
„Šéfka americké diplomacie Hilary Clintonová dnes vyzvala alianci k jednotě, ale nedala najevo, zda by se mohly USA znovu zapojit do náletu tak, jak to například požadují povstalci,“ pokračuje Stejskalová.
Spor se vede také ohledně vyzbrojování rebelů. V Berlíně vyšlo najevo, že zatímco Itálie je pro, tak Francie a Německo jsou proti, potvrzuje Stejskalová: „O vyzbrojování rebelů se zatím neuvažuje.“
Česká republika se také zatím drží stranou. „Pokud OSN požádá EU o humanitární operaci na pomoc Libyi, podpořili bychom ji vysláním zdravotnického týmu. Oficiálně ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo a určitě by se nejednalo o celou polní nemocnici, jako tomu bývalo v minulosti,“ dodává zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová.