Summit NATO projedná pomoc ukrajinské armádě. Nemá jít o přímé dodávky zbraní

Jednou z ústředních otázek summitu Severoatlantické aliance, který dnes začíná ve Walesu, je případné přímé vyzbrojení ukrajinské armády. Nutnost posílit a modernizovat ukrajinské ozbrojené síly zmínil v předvečer summitu během projevu v Estonsku taky americký prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté u britské stíhačky před místem konání summitu NATO ve velšském Newportu | Zdroj: Reuters

Přímé dodávky zbraní ukrajinské armádě podporují někteří politici pobaltských států, jako třeba litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

Hlavně Německo ale zastává názor, že se stejně nepodaří posílit ukrajinské ozbrojené složky natolik, aby pro ruskou armádu a vojenskou techniku představovaly skutečnou výzvu.

Podle vysokého představitele Severoatlantické aliance by se účastníci vrcholné schůzky ve Walesu měli zavázat k pomoci ukrajinské armádě ve čtyřech oblastech. Od modernizace velitelské struktury, přes komunikační prostředky a logistiku až po léčení a rehabilitaci zraněných ukrajinských vojáků.

NATO očekává příspěvek od všech členských států, tedy i od České republiky.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme