Summit NATO se zaměřil na Afghánistán. USA jednaly s Pákistánem o zásobování

Hlavním tématem summitu Severoatlantické aliance v americkém Chicagu byl Afghánistán, mimo jiné i kvůli ohlášenému záměru Francie odvolat oproti původní dohodě své vojáky ještě letos. Americký prezident Barack Obama pak také oznámil, že USA dosáhly pokroku v jednání s Pákistánem o znovuotevření tranzitních tras do Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na summitu NATO v Chicagu

Barack Obama na summitu NATO v Chicagu | Zdroj: Reuters

„Nepředpokládali jsme, že problematiku zásobovacích cest vyřešíme do konce chicagského summitu. Věděli jsme to, ještě než jsme sem přijeli. Ale dosáhli jsme pokroku,“ řekl Obama.

Americký prezident ale přiznal, že i přes dosažení určitého pokroku ohledně tranzitních tras nehodlá zakrývat reálné problémy vzájemných vztahů.

Pákistán koncem loňského roku trasy uzavřel na protest proti listopadové operaci amerického letectva, při níž nedopatřením přišlo o život 24 pákistánských vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky summitu shrnul v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

V ostře sledované diskusi o Afghánistánu se členské státy a jejich spojenci zavázali předat do půli roku 2013 velení bojových operací Afgháncům a velkou většinu svých vojsk stáhnout do konce roku 2014.

Členské země NATO však budou Afghánistán finančně podporovat i po stažení svých jednotek. Afghánistán bude podle odhadů potřebovat na financování svých bezpečnostních sil asi 4 miliardy dolarů ročně.

Polovinu částky budou hradit Spojené státy, stovkami milionů dolarů přispějí velké země jako Německo či Velká Británie, o zbytek částky se podělí ostatní členské země aliance.

Klaus: Nepromarněme, co bylo vykonáno

„Není možné promarnit to, co tam bylo za posledních 11 let vykonáno. Není možné pošlapat to, co tomu všechny země NATO věnovaly jak v počtu lidských obětí, tak v obrovských finančních nákladech," uvedl k financování Afghánistánu český prezident Václav Klaus.

Čeští zástupci na summitu - kromě Václava Klause se zúčastnil i premiér Petr Nečas a ministři obrany a zahraničí - nechtěli říct žádnou konkrétní částku. Klaus pouze uvedl, že je Česko připravené adekvátně přispět, a Alexandr Vondra nezávazně zmínil, že český příspěvek nepřesáhne jednotky milionů dolarů, tedy desítky milionů korun.

V Česku budou cvičit piloti vrtulníků

Summit NATO v Chicagu | Foto: Reuters

Summit Severoatlantické aliance také posvětil výcvikové středisko pro piloty vrtulníků v České republice.

Jedná se o viditelný a praktický přínos do projektu takzvané chytré obrany, kdy členské země spojují své zdroje a možnosti tak, aby budovaly společné obranné schopnosti.

Projektu se zúčastní Chorvaté a Američané. Jeho cílem je cvičit piloty pro Afghánistán, aby mohli létat na vrtulnících sovětské výroby. Podle českých představitelů jde o vzorový příklad toho, jak by členské země měly spolupracovat.

Podle médií působí NATO roztříštěně

NATO na schůzce také oznámilo ukončení první fáze protiraketového štítu a potvrdilo plány na další společné projekty. Prezident Barack Obama na závěr summitu uvedl, že Severoatlantická aliance opouští jednání silnější, schopnější a připravenější na budoucnost.

Některá média však poukazují na to, že aliance v současnosti působí nejednotně a roztříštěně. Německý deník Süddeutsche Zeitung NATO kritizuje, jednotliví členové prý hrají sami za sebe. Barack Obama mluví o stahování vojsk z Afghánistánu od loňského roku, protože letos ho čeká obhajoba prezidentského křesla a válka není pro voliče atraktivním tématem.

Čerstvě zvolený francouzský prezident Hollande chce mít vojáky doma ještě letos, bez ohledu na politické důsledky, které to vyvolá. A Austrálie chce stahovat vojáky ještě před rokem 2014.

Vít Pohanka, Silvie Třeslínová, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme