Summit NATO skončil, ruský prezident Putin byl vůči Západu vstřícný

Právě končící summit Severoatlantické aliance v Bukurešti hodnotí zúčastnění představitelé členských států jako velmi konstruktivní. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer označil za velmi pozitivní závěrečnou Radu NATO - Rusko, které se zúčastnil ruský prezident Vladimir Putin. Pro Putina to bylo poslední mezinárodní setkání takového rozsahu ve funkci ruského prezidenta. O víkendu se setká se svým americkým protějškem Georgem Bushem v rezidenci v černomořském Soči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: OSN

Putinův nekonfrontační přístup v Bukurešti potvrdil český prezident Václav Klaus: "Trošku paradox, asi nečekaný. Projev prezidenta Putina byl dlouhý řádově asi 20 minut. Českou veřejnost by možná zaujalo, že prezident Putin nezmínil slova ´radar´ a ´protiraketové systémy´. Což jenom znamená, že by bylo dobře, abychom všechny tyto věci posunuli do nějakého racionálního diskurzu, a nikoli vytvářeli kolem všeho možného bubliny."

Plánovaná americká protiraketová obrana v Evropě by se měla stát součástí společné strategie Severoatlantické aliance. Hlavní vyjednavač amerického ministerstva zahraničí John Rood vyjádřil potěšení nad tím, že na summitu v Bukurešti NATO formálně uznalo hrozbu ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea, a podpořilo dohodu USA s Českou republikou a také jednání s Polskem.

I varianta pouze českého radaru bez polského sila by byla pro evropskou obranu také přínosem. Českému rozhlasu to řekl bývalý ministr obrany a současný náměstek generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování Jiří Šedivý. Závěr summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti je pak z hlediska protiraketové obrany pro samotnou alianci zcela novou situací.

Jiří Šedivý se domnívá: "Je to velký průlom, protože ještě před rokem to nevypadalo na možnost, že by se aliance zabývala tou variantou propojení amerického a vlastního protiraketového systému. Znamená to pro nás další práci, především na propracování různých alternativ propojení toho amerického systému protiraketové obrany a systému NATO včetně variant integrace systému velení a řízení."

Chcete se podívat na už fungující protiraketové základny? Základnu na Aljašce najdete ZDE. Na radarovou základnu na Marshallových ostrovech zas můžete zavítat TADY.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme