Summit NATO v Chicagu chtěli údajně ohrozit tři teroristé

Policie v Chicagu zadržela tři údajné teroristy. Podle vyšetřovatelů chtěli zaútočit na několika místech ve městě během summitu NATO. Právě dnes se totiž v Chicagu schází představitelé 28 členských zemí Severoatlantické aliance. Večer před summitem policie na několika místech zasahovala proti demonstrantům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před summitem NATO policie na několika místech zasahovala proti demonstrantům. | Zdroj: Reuters

Tři zadržení muži jsou údajní anarchisté. Je jim 20, 24 a 27 let a jsou to podle policie členové skupiny zvané Černý blok. Do Chicaga přijeli z Floridy.

Během summitu NATO chtěli výbušninami zaútočit na sídlo volební kampaně prezidenta Obamy, dům starosty města a zřejmě také několik policejních stanic. Připravovali si za tím účelem také molotovovy koktejly.

Obhájci obviněných tvrdí, že se stali obětí policejní provokace.

Hlavy států a šéfové vlád Severoatlantické aliance se mají na summitu hlavně dohodnout, jak dál v Afghánistánu. Jednat se bude také o modernizaci vojenských sil Aliance.

NATO se má z Afghánistánu stáhnout do konce roku 2014. Taková je dva roky stará dohoda z předchozí schůzky v Lisabonu. Jenže některé země chtějí odejít dřív. Nový francouzský prezident Francois Hollande například slíbil stažení francouzských jednotek do konce tohoto roku. V pátek ve Washingtonu prezidentu Obamovi potvrdil, že hodlá svůj slib dodržet.

Spojeným státům, jako vojensky nejsilnější zemi Aliance, která válku v Afghánistánu iniciovala a mají tam nejvíc vojáků, jde teď o to, aby se k Francii nezačaly přidávat další země.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme