Summit o Blízkém východě probíhá obtížně

Izrael musí přestat s "provokacemi a arogancí síly", jež mohou "přivést anarchii a nestabilitu do celé oblasti" Blízkého východu. Na summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl egyptský prezident Husní Mubarak. Podle diplomatických zdrojů jsou jednání mimořádně obtížná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská delegace údajně rozhodně odmítla formulaci závěrečné rezoluce, kterou navrhli Egypt a Palestinci a která viní z násilností jednostranně Izrael. Jednání bylo pro neshody přerušeno s tím, že se účastníci sejdou později. Mezitím se konají bilaterální schůzky. Americký prezident Bill Clinton, který měl být v Egyptě do dnešní půlnoci, řekl, že je v případě nutnosti ochoten pobyt prodloužit do úterního poledne SELČ. Izraelský premiér Ehud Barak požádal OSN o rozhodnou akci na osvobození izraelského plukovníka v záloze, kterého unesla libanonská strana Hizballáh. "Mezinárodní společenství musí zasáhnout proti vedení zemí, jež jsou členy OSN a které podporují teroristické organizace," řekl Barak s připomínkou libanonského premiéra Salíma Húse, který se objímal po tiskové konferenci se šéfem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem.

Po relativně klidném víkendu se dnes na několika místech západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy odehrály protesty Palestinců. Agentura Reuters hovoří o 39 raněných Palestincích a dvou raněných izraelských vojácích. Většina demonstrantů vyzývala vůdce Jásira Arafata, aby nepřistoupil na ústupky, k nimž ho prý budou nutit účastníci summitu. Kromě Clintona, Mubaraka, Baraka a Arafata jsou v Šarm aš- Šajchu také generální tajemník OSN Kofi Annan a vysoký představitel Evropské unie Javier Solana.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme