Summit o Blízkém východě probíhá obtížně

Izrael musí přestat s "provokacemi a arogancí síly", jež mohou "přivést anarchii a nestabilitu do celé oblasti" Blízkého východu. Na summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl egyptský prezident Husní Mubarak. Podle diplomatických zdrojů jsou jednání mimořádně obtížná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská delegace údajně rozhodně odmítla formulaci závěrečné rezoluce, kterou navrhli Egypt a Palestinci a která viní z násilností jednostranně Izrael. Jednání bylo pro neshody přerušeno s tím, že se účastníci sejdou později. Mezitím se konají bilaterální schůzky. Americký prezident Bill Clinton, který měl být v Egyptě do dnešní půlnoci, řekl, že je v případě nutnosti ochoten pobyt prodloužit do úterního poledne SELČ. Izraelský premiér Ehud Barak požádal OSN o rozhodnou akci na osvobození izraelského plukovníka v záloze, kterého unesla libanonská strana Hizballáh. "Mezinárodní společenství musí zasáhnout proti vedení zemí, jež jsou členy OSN a které podporují teroristické organizace," řekl Barak s připomínkou libanonského premiéra Salíma Húse, který se objímal po tiskové konferenci se šéfem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem.

Po relativně klidném víkendu se dnes na několika místech západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy odehrály protesty Palestinců. Agentura Reuters hovoří o 39 raněných Palestincích a dvou raněných izraelských vojácích. Většina demonstrantů vyzývala vůdce Jásira Arafata, aby nepřistoupil na ústupky, k nimž ho prý budou nutit účastníci summitu. Kromě Clintona, Mubaraka, Baraka a Arafata jsou v Šarm aš- Šajchu také generální tajemník OSN Kofi Annan a vysoký představitel Evropské unie Javier Solana.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme