Summit patnáctky ve Stockholmu skončil

Ve Stockholmu skončil summit Evropské unie, který se nesl především ve znamení krize v Makedonii. Patnáctka odsoudila počínání albánských extremistů v této zemi a vyzvala makedonskou vládu, aby se vyvarovala vyhrocení konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléři Rakouska a Německa Wolfgang Schüssel a Gerhard Schröder také ve Stockholmu oznámili, že jejich země budou žádat o přechodné období na zaměstnávání pracovníků z nových členských států Evropské unie. Německý kancléř po summitu prohlásil, že bude žádat o sedmileté embargo na přístup občanů nových zemí Unie na pracovní trh v Německu. Šéf rakouské vlády Schüssel doplnil, že pro obě země znamená volný pohyb osob velký vnitropolitický problém. „Chceme dobré a rychlé řešení. Bylo by nejlepší uzavřít kapitolu Volný pohyb osob s kandidátskými státy už teď za švédského předsednictví. Nesmí se stát, že tato věc zůstane otevřená až do konce roku 2002.“

Oba kancléři dodali, že nejsou pro plošný zákaz práce lidí nových zemí na celém území patnáctky. „Chceme, aby si každá země mohla vybrat, na jak dlouho chce embargo uplatnit. Sedm let by měl být maximální strop,“ řekl nejmenovaný německý diplomat. Švédský premiér Persson řekl, že chápe obavy německého a rakouského kancléře a dodal: „Vítáme to, že Němci a Rakušani řekli svůj názor. Jejich postoj je velmi flexibilní a vytváří prostor pro jednání.“

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme