Slavné schůzky historie: ruce si podávali diktátoři, demokraté i hlavy znesvářených států

V úterý se poprvé od vyhlášení KLDR sešel její vůdce s americkým prezidentem. Setkání, jimž se v minulosti přikládal podobný význam, bylo více: jednání Nikity Chruščova s Johnem Fitzgeraldem Kennedym, Jicchaka Rabina s Jásirem Arafatem v Bílém domě nebo Baracka Obamy s kubánským prezidentem Raúlem Castrem.

Singapur/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikita Chruščov a John Fitzgerald Kennedy ve Vídni v roce 1961. | Foto: Wikimedia Commons Public domain | Zdroj: U. S. Department of State in the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston

Nikita Chruščov - John Fitzgerald Kennedy

Sovětský vůdce Nikita Chruščov a americký prezident John Fitzgerald Kennedy na summitu ve Vídni 3. a 4. června 1961 projednali aktuální mezinárodně politické otázky, odzbrojení a vzájemné vztahy.

Richard Nixon - Mao Ce-tung

Richard Nixon a Mao Ce-tung v roce 1972. | Foto: Wikimedia Commons Public domain | Zdroj: U.S. National Archives and Records Administration

Americký prezident Richard Nixon navštívil ve dnech 21. až 28. února 1972 Čínu, kde v Pekingu přes hodinu jednal s vůdcem čínských komunistů Mao Ce-tungem. Návštěva byla po více než dvaceti letech prvním setkáním představitelů USA a Číny na vysoké úrovni. Nixon a předseda státní rady Čínské lidové republiky (ČLR) Čou En-laj podepsali 27. února 1972 takzvané šanghajské komuniké, které položilo základ k normalizaci styků mezi USA a ČLR. V dokumentu bylo uvedeno, že existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí.

Anvar Sadat - Menachem Begin

null

null

Egyptský prezident Anvar Sadat jako první nejvyšší představitel arabských států ve dnech 19. až 20. listopadu 1977 oficiálně navštívil Izrael. Izraelský premiér Menachem Begin ho přivítal v Tel Avivu na Ben Gurionově letišti, kde si oba za přítomnosti velkého množství fotografů potřásli rukama. Sadat vystoupil se svým projevem také v Knessetu (parlamentu) v Jeruzalémě. Nečekaná Sadatova návštěva Izraele přispěla k podpisu mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem, ke kterému došlo v březnu 1979.

Michail Gorbačov - Ronald Reagan

Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roce 1985. | Foto: Wikimedia Commons Public domain | Zdroj: Fed Govt

Sovětský prezident Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan se na summitu v Ženevě konaném 19. až 21. listopadu 1985 dohodli na aktivizaci sovětsko-amerického dialogu na různých úrovních a vyslovili se pro pokračování v jednáních o všeobecném a úplném zákazu chemických zbraní. Jejich setkání v Ženevě a o rok později v Reykjavíku vyústila v podpis smlouvy o likvidaci jaderných raket středního a kratšího doletu obou zemí ve Washingtonu v roce 1987. Gorbačov se s Reaganem sešel celkem pětkrát.

Michail Gorbačov - George Bush starší

null

null

Setkání sovětského prezidenta Gorbačova s americkým protějškem Georgem Bushem starším, které se konalo 2. a 3. prosince 1989 na lodi Maxim Gorkij u pobřeží Malty, bývá považováno za oficiální konec studené války. Historický summit přispěl k upevnění vzájemné důvěry a otevřel perspektivu urychlení odzbrojovacího procesu. Oba státníci se během Bushova funkčního období setkali ještě čtyřikrát.

Jicchak Rabin - Jásir Arafat

null

null

Izraelský prezident Jicchak Rabin a šéf Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Arafat se setkali 13. září 1993 ve Washingtonu před Bílým domem za účasti amerického prezidenta Billa Clintona. Rabin a Arafat si potřásli rukama a podepsali dohodu (známou jako Oslo I.) mezi Izraelem a OOP o omezené palestinské autonomii v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu a o vzájemném uznání.

Kim Te-džung - Kim Čong-il

Embed from Getty Images

V severokorejské metropoli Pchjongjangu se 13. až 15. června 2000 při prvním mezikorejském summitu od konce druhé světové války, kdy byl Korejský poloostrov rozdělen, setkal jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Oba vedoucí představitelé podepsali dohodu o snižování napětí na Korejském poloostrově a shodli se na tom, že jejich země „se nehodlají vzájemně napadnout a že se zdrží všech výhrůžných činů vůči druhé straně“.

Raúl Castro - Barack Obama

Raúl Castro a Barack Obama v roce 2015. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Poprvé po 59 letech se 11. dubna 2015 sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby - americký prezident Barack Obama se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v Panamě. O rok později, v březnu 2016, uskutečnil Obama historickou návštěvu Kuby. Jednalo se o první návštěvu prezidenta USA na karibském ostrově po 88 letech.

Si Ťin-pching - Ma Jing-ťiou

Čínský prezident Si Ťin-pching se svým tchajwanským protějškem Ma Jing-ťiouem v roce 2015. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

V Singapuru se na historickém summitu setkali 7. listopadu 2015 čínský prezident Si Ťin-pching se svým tchajwanským protějškem Ma Jing-ťiouem. Jejich krátká schůzka byla prvním přímým kontaktem Pekingu a Tchaj-peje na nejvyšší úrovni od konce občanské války před 66 lety. Summit měl symbolický význam, obě strany před setkáním avizovaly, že nebude podepsána žádná dohoda a nechystá se ani žádné společné prohlášení, což také dodržely.

Donald Trump - Kim Čong-un

V Singapuru si v úterý šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un potřásli před televizními kamerami rukama. Šlo o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme