Pavel ve Vilniusu jednal se Zelenským. Tématem summitu Trojmoří je bezpečnost i digitalizace

Do litevského Vilniusu se sjelo přes dvacet delegací na summit iniciativy Trojmoří. Českou republiku na něm zastupuje prezident Petr Pavel, který se ve Vilniusu sešel i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Na summitu, který má koordinovat a podporovat rozvoj států východní a centrální části Evropské unie, Česko jedná například o mezinárodních železničních projektech.

Aktualizováno Vilnius (Aktualizováno: 13:33 11. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci k důchodové reformě

Petr Pavel dorazil do Vilniusu s českou delegací, setkal se mimo jiné se Zelenským | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Petr Pavel se ve čtvrtek během summitu sešel s ukrajinským prezidentem Zelenským a estonským prezidentem Karisem, čeká ho ještě schůzka s prezidentem Bulharska Rumenem Radevem. 

Na síti X Pavel poté uvedl, že Zelenského ujistil o české pokračující podpoře Ukrajiny všemi možnými prostředky. „Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i plánováním poválečné obnovy a podporou země na cestě do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO),“ poznamenal český prezident.

Bezpečnostní situace je nejhorší od roku 1945, řekl šéf BIS Koudelka. Rusko je podle něj hrozbou i pro Česko

Číst článek

Volodymyr Zelenskyj mimo jiné poděkoval České republice za iniciativu na zajištění munice pro napadenou zemi ve státech mimo Evropskou unii.

O železnici i energetice

S politicko-diplomatickou delegací prezidenta Petra Pavla do litevského Vilniusu dorazili také zástupci českých firem a akademické obce. Ti se zúčastnili souběžně konaného byznys fóra a vědecké konference.

Vědecká konference má rozšířit spolupráci mezi vysokými školami a vědeckými pracovišti, účastní se ji například akademici z ČVUT, výzkumného centra nových technologií při Západočeské univerzitě nebo technologického parku v Brně.

Česká delegace na summitu jedná také o vysokorychlostní železnici, která by v budoucnu měla propojit Česko s Polskem a měla by na ni navazovat pobaltská vysokorychlostní železnice.

Litevský ministr kultury Simonas Kairys : Vše, co přichází z Ruska, může být potenciální dezinformace

Číst článek

A byznys fórum se letos zaměřuje především na energetickou transformaci, uhlíkovou neutralitu nebo rozvoj digitalizace.

„Princip je hlavně v tom, abychom usnadnili spolupráci mezi firmami orientujícími se především na dopravní infrastrukturu, energetiku a digitální technologie. Další stranou té návštěvy tady je bezpečnostní spolupráce,“ shrnul Pavel.

Obnova Ukrajiny

Jednání se ale týkají i podpory a poválečné obnovy Ukrajiny, uvedla Kancelář prezidenta republiky. I proto do Vilniusu dorazil ukrajinský prezident Zelenskyj, podle kterého „jsou v plánu důležitá jednání a podpis nové oboustranné bezpečnostní dohody“.

Iniciativa Trojmoří vznikla v roce 2016 a má 13 členských zemí, které jsou zároveň členy Evropské unie. Přidruženými státy jsou Ukrajina a Moldavsko. Právě jejich podpora bude také tématem setkání představitelů účastnících se zemí.

Summitu se účastní delegace všech třinácti členských zemí i delegace strategických partnerů například z USA, Německa nebo Japonska.

Kateřina Havlíková, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme