Summit Kima a Trumpa byl konstruktivní a upřímnou výměnou názorů, zveřejnila severokorejská agentura

Za konstruktivní a upřímnou výměnu názorů označila v pátek severokorejská státní agentura KCNA dvoudenní summit Spojených států a KLDR v Hanoji. Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se podle ní rozhodli v tomto produktivním vyjednávání i nadále pokračovat. O tom, že setkání vrcholných představitelů skončilo předčasně a bez dohody, se nezmínila, upozornila agentura Reuters.

Hanoj/Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

V Hanoji mělo být ve čtvrtek podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd státníků.

‚Lepší než špatná je dohoda žádná.‘ Proč tak nenadále skončil hanojský summit Trumpa a Kima?

Číst článek

Důvodem byl podle Trumpa nepřijatelný požadavek Pchjongjangu, aby byly zrušeny všechny sankce proti KLDR.

Šéf severokorejské diplomacie ale tvrdil, že KLDR nabídla uzavření jaderného zařízení v Jongbjonu výměnou za částečné zrušení sankcí. Trump prý ale chtěl víc než jen uzavření jaderného zařízení.

Podle KCNA oba státníci vidí úsilí a proaktivní kroky přijaté oběma stranami ve snaze uvolnit napětí a zajistit mír a úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Summit byl důležitou šancí posílit vzájemnou důvěru a posunout vztahy mezi USA a KLDR na další úroveň, dodala agentura.

Bez dohody

Šéf Bílého domu na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že severokorejská delegace chtěla, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americká strana nemohla udělat.

Po dvoudenním jednání mělo být v Hanoji ve čtvrtek podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd obou státníků.

„Někdy musíte z jednání odejít, a to byla ta chvíle,“ poznamenal Trump. Podle jeho slov má Kim Čong-un určité představy, které ale neodpovídají postojům americké strany.

Hanojský summit byl druhou vrcholnou schůzkou USA a KLDR po loňském setkání Trumpa a Kima v Singapuru.

Oba vůdci se ale zatím nedohodli, zda a kdy by se měl konat třetí summit. Další setkání s Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, ale také se nemusí konat delší dobu, uvedl americký prezident Trump.

Podívejte se na záznam tiskové konference s americkým prezidentem Donaldem Trumpem po skončení summitu v Hanoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme