Víme, co podepsali Trump a Kim: stop jaderným zbraním, cesta za mírem a ostatky válečných vězňů
- Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un uzavřeli svůj summit v Singapuru podpisem společného prohlášení.
- KLDR se v deklaraci zavázala k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova. Společně s USA otevírá „novou kapitolu vztahů“ na cestě za mírem, podepsala se také repatriace ostatků válečných vězňů.
- Oba státníci si na závěr historického summitu navzájem poděkovali a pochválili se. Podle Trumpa schůzka přinesla velký pokrok, podle Kima je třeba „nechat minulost za námi“.
- Schůzka v Singapuru představuje vůbec první osobní jednání prezidenta USA a vůdce KLDR v dějinách.
Donald Trump a Kim Čong-un si podali ruce. Na tento den čekal svět dlouhých sedmdesát let. Od vyhlášení Korejské lidově demokratické republiky v září 1948 se ještě nikdy nestalo, že by vůdce tohoto státu osobně jednal s americkým prezidentem.
CO TAKÉ ŘEKLI?
- Trump o denuklearizaci: "Začneme s tím procesem velmi, velmi brzy."
- Trump o Kimovi: "Naučili jsme se hodně o sobě navzájem i o našich zemích. Je to velmi talentovaný muž a svoji zemi velice miluje." S vůdcem KLDR si prý vytvořil "zvláštní pouto".
- Trump o společném prohlášení: Dokument je to "velmi důležitý" a "dost komplexní", s "předsedou Kimem" jsou "oba velmi poctěni", že deklaraci mohli podepsat.
- Kim o summitu: Máme za sebou "historickou schůzku", "je čas zapomenout na historii".
- Kim o Trumpovi: Děkuji, "že se schůzka uskutečnila".
Kim Čong-un a Donald Trump – a také proměna geopolitické situace – pomyslnou zeď mezi Washingtonem a Pchjongjangem prolomili. Dnes, tedy v úterý 12. června 2018, se Trump a Kim scházejí na neutrální půdě Singapuru, aby spolu hlavy USA a KLDR vůbec poprvé v dějinách osobně vyjednávaly.
Oba vrcholní státníci po podání ruky před novináři zapózovali. Trump prohlásil, že historický summit bude „nesmírně úspěšný“, a vyjádřil přesvědčení, že naváže s Kimem „skvělý vztah“. Kim Čong-un připomněl, že vrcholné schůzce předcházela řada překážek. „Nebylo to jednoduché. Ale všechny jsme je překonali a dnes jsme tady,“ řekl prostřednictvím tlumočníka.
Rozhovor mezi čtyřma očima skončil po necelé hodině, pak následovalo jednání za účasti dalších členů obou delegací a po něm oběd. Poté podepsali společné prohlášení.
Co stojí v deklaraci: hlavní body
- „Spojené státy a KLDR se zavazují k navázání nových vztahů mezi USA a KLDR, a to v souladu s touhou lidu obou zemí po míru a blahobytu.“
- „Spojené státy a KLDR spojí síly k vybudování trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově.“
- „KLDR tímto potvrzuje Pchanmundžomskou deklaraci z 27. dubna 2018 a svůj závazek usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova.“
- „Spojené státy a KLDR se zavazují k vyzvednutí ostatků válečných vězňů, včetně okamžité repatriace těch, kteří již byli identifikováni.“
- „Spojené státy a KLDR se zavazují k navazujícím vyjednáváním, jež povede americký ministr zahraničí Mike Pompeo a odpovídající vysoce postavený představitel KLDR, a to v nejbližším možném termínu, aby byly závěry summitu USA-KLDR uplatněny.“
Reakce
Trumpovu schůzku s Kimem řada zahraničních představitelů ocenila. Čínské ministerstvo zahraničí přitom navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR, podle Trumpa je na to ale ještě brzy. V odblokování odvetných opatření a v rozvinutí normální hospodářské spolupráce doufá také Rusko, které chce být jadernému odzbrojení nápomocné. Japonský premiér Šinzó Abe prohlášení ze summitu označil za první krok k denuklerizaci Korejského poloostrova. Český premiér Andrej Babiš věří, že stanovené cíle se podaří naplnit a že se odstraní riziko války v regionu.
"Rozhodli jsme se opustit minulost. Svět uvidí velkou změnu," zdůraznil po podpisu závěrečného prohlášení Kim Čong-un.
Trump na tiskové konferenci ocenil Kima za jeho odvahu vykročit k jadernému odzbrojení. Severokorejského představitele pak označil za talentovaného člověka, který má jedinečnou příležitost zapsat se do historie jako ten, kdo zajistil KLDR bezpečnost a prosperitu.
Trump si setkání s Kimem pochvaloval jako upřímné a velmi produktivní, neboť se podařilo dosáhnout více, než v co doufal. Před summitem Trump za cíl označoval jaderné odzbrojení. K tomu se sice KLDR zavázala, ale podle analytiků jen velmi vágně a bez konkrétního harmonogramu.
"Pokud je toto výsledek... tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního," napsal na twitteru analytik Robert Kelly.
Trump však závěr summitu obhajuje a zdůrazňuje, že do prokazatelného započetí likvidace nukleárního arzenálu nemůže KLDR počítat s uvolněním sankčního režimu. O konkrétních krocích, pokud by Pchjongjang svým závazkům nedostál, ale hovořit nechtěl.