Jednou ho odsuzuje, podruhé chválí. Trump věří, že s Putinem v Helsinkách naváže dobrý vztah

Jednou se, doufejme, staneme přáteli, řekl Donald Trump tento týden na adresu Vladimira Putina a označil ho za soupeře, nikoli nepřítele. Demokratičtí politici v USA ale Putina považují za muže, který stojí za Trumpovým vítězstvím a někteří dokonce tvrdí, že Trumpa ovládá. Jaký je Trumpův skutečný vztah k Rusku a Putinovi osobně, i to se vyjasní po pondělním prvním přímém setkání současného ruského a amerického prezidenta v Helsinkách.

Od stálého zpravodaje Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je to zatím dost nečitelný vztah na dálku plný rozporů - na jaře Donald Trump Vladimira Putina tvrdě kritizoval. Psal o zvěrstvech na lidech včetně dětí, za která je podle něj ruský prezident svou podporou syrského režimu spoluzodpovědný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná summit Trump-Putin v Helsinkách. O vztahu obou státníků si více poslechněte v reportáži Jana Kaliby.

Teď je Trump k Putinovi vlídný, naposledy mu před několika hodinami blahopřál k uspořádání skvělého fotbalového šampionátu.

Naopak na lídry amerických spojenců Trump v poslední době často slovně útočí a naposledy v neděli označil pro televizi CBS za nepřítele Spojených států Evropskou unii a její obchodní politiku, až potom zmínil také Rusko a Čínu.

„Trumpovo jednání je potřeba chápat nikoli na politickém pozadí, ale na psychologickém. Myslím, že trpí antisociální poruchou osobnosti. To znamená, že je psychicky nestabilní, a nevěřím tomu, že to, co dělá, je nějaký politický kalkul nebo součást nějaké skvělé strategie,“ přemýšlí o tom, proč se Trump leckdy k nepřátelům chová lépe než ke spojencům, americký ekonom a zvláštní poradce OSN Jeffrey Sachs v rozhovoru, který odvysílá po půl dvanácté Český rozhlas Plus.

Sám Trump se označuje za stabilního génia, který je jiný než ostatní - jak řekl americký prezident v narážce na to, že tři jeho předchůdci se marně pokoušeli vyjít s Vladimirem Putinem po dobrém. Donald Trump věří, že pokud by s ním strávil nějaký čas, navázal by prý s Putinem velmi dobrý vztah. První šanci bude mít v pondělí v Helsinkách.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme