Helsinky čeká kvůli setkání Trumpa s Putinem řada omezení. Místním to příliš nevadí

Během ruskoamerického summitu se v Helsinkách v pondělí setká prezident USA Donald Trump s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Z toho důvodu nebude jezdit městská hromadná doprava a obyvatelé Helsinek se budou muset spolehnout na kolo, nebo chodit pěšky. Omezení se týká také prodejců suvenýrů, kteří v pondělí nesmí prodávat v blízkosti paláce. Moc je to ale netrápí.

Od zpravodaje z místa Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helsinky se připravují na ruskoamerický summit. | Foto: Pavel Novák

Setkání prezidentů Putina a Trumpa bude hlídat přes dva tisíce policistů. Finské Helsinky kvůli tomu prakticky uzavřou značnou část centra. Nebude například jezdit hromadná doprava a radnice doporučuje chodit v pondělí pěšky, nebo jezdit na kole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helsinky se připravují na summit prezidentů Putina a Trumpa

Z tradičního trhu v přístavu budou muset zmizet prodejci suvenýrů a občerstvení. Hned vedle něj je totiž prezidentský palác, kde se v poledne oba politici sejdou.

Prodejci každý den na Tržním náměstí v přístavu před helsinskou radnicí a prezidentským palácem smaží masové kuličky, lososové steaky a vaří typickou lososovou polévku. Prodávají tam také suvenýry, ovoce a zeleninu, ale kvůli schůzce prezidentů Putina a Trumpa na náměstí v pondělí být nemohou.

Prodejcům nucené volno nevadí

Pan Raijo Sauru prodává v přístavu nádobí z jalovcového dřeva. Podle něj je ruskoamerický summit pro Finsko velká výhoda. Setkají se tu dva největší rivalové planety. Za jednu ztracenou denní tržbu to prý stojí.

Podle pana Tapia, který má stánek se sobími kůžemi je to jen mnoho povyku pro nic. Prý si rád vezme trochu volna, protože v létě prodává v přístavu každý den od rána do večera. 

Jednou ho odsuzuje, podruhé chválí. Trump věří, že s Putinem v Helsinkách naváže dobrý vztah

Číst článek

Kvůli summitu nebudou v centru Helsinek jezdit tramvaje a výluku bude mít i metro vedoucí pod starým městem. Podle důchodce pana Alpa si z toho ale obyvatelé Helsinek hlavu nedělají.

„Je léto a většina lidí už na prázdniny odjela na svoje chaty. Ti, kteří zůstali v práci, vědí, co se děje a také si asi vzali volno. Nebude to nijak strašné. Vyvedení z míry asi budou turisté z velkých výletních lodí,“ říká pro Radiožurnál. 

Hrát roli mírotvůrce je podle pana Alpa už finská tradice. Helsinky hostily už řadu setkání a bývalý prezident Marthi Ahtisaari dokonce dostal Nobelovu cenu míru za řešení mezinárodních konfliktů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme