Trump na summitu s Putinem: Nemyslím si, že je důvod, proč by se Rusko vměšovalo do našich voleb

  • Prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump jednali v Helsinkách dvě hodiny mezi čtyřma očima, následoval pracovní oběd se širší delegací a před 17.15 začala společná tisková konference.
  • „Dnešní jednání ukázalo, že spolu s prezidentem Trumpem si přejeme napravit situaci ve vztazích a naznačit první kroky pro urovnání a nastolení důvěry,“ řekl po schůzce Putin.
  • Trump se Putina ptal i na vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. „Prezident Putin byl ochoten se tomuto tématu věnovat,“ uvedl šéf Bílého domu. „Pokud budou předloženy nějaké konkrétní materiály, jsme ochotni je prozkoumat,“ řekl k tématu Putin. Oba ovlivňování kampaně odmítli.
  • Prezidenti mluvili také o situaci v Sýrii, v Íránu, o hrozbách terorismu i denuklearizaci Korejského poloostrova.

Sledovali jsme online Helsinky (Aktualizováno: 17:40 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti jednali mezi čtyřma očima, jen za přítomnosti tlumočníků, přes dvě hodiny. Zahájení setkání byl kromě tří desítek novinářů z USA a Ruska přítomen Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který ale později státníky opustil.

USA mají s Ruskem nejhorší vztahy v historii kvůli mnoha letům bláznovství a hlouposti, píše Trump

Číst článek

Následoval pracovní oběd za účasti delegací a před 17:15 SELČ začala společná tisková konference.

„Dnešní jednání ukázalo, že spolu s prezidentem Trumpem si přejeme napravit situaci ve vztazích a naznačit první kroky pro urovnání a nastolení důvěry,“ řekl novinářům ruský prezident Vladimir Putin.

Řeč byla i o ovlivňování voleb

„Naše vztahy nikdy nebyly horší, než jsou nyní. Nicméně to se změnilo, v porovnání se situací před zhruba 4 hodinami. Nic není politicky horšího než odmítání setkání a dialogu - tak se nedosáhne ničeho,“ prohlásil Trump. 

Trump se Putina ptal i na vměšování se do amerických prezdientských voleb v roce 2016. „Prezident Putin byl ochoten se tomuto tématu věnovat,“ uvedl šéf Bílého domu.

Putin zopakoval, že Rusko nikdo do vnitřních záležitostí USA zasahovat nechtělo. „Pokud budou předloženy nějaké konkrétní materiály, jsme ochotni je prozkoumat,“ řekl.

Trump pak na dotaz novináře odpověděl, že se nedomnívá, že by byla prezidentská kampň někým ovlivněna. „Já se domnívám, že prezidentská kampaň ovlivňována nebyla, Hillary Clintonovou jsem zcela jasně porazil. Ale mělo to neblahé dopady na vztahy dvou největších jaderných mocnosti světa.“

Článek pokračuje pod online reportáží, pozn. red.

Podle televize CNN trval Trump na důvěrné osobní schůzce s Putinem z řady důvodů. Chtěl si prý sám učinit obrázek o osobě ruského vůdce, stejně jako to učinil při červnovém setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Obával se prý rovněž, že přítomnost třetích osob by mohla vést k únikům informací.

Americký prezident podle CNN rovněž nestál o to, aby ho jeho poradci při konverzaci s Putinem přerušovali. Většina z nich totiž zastává vůči Rusku tvrdší postoj než sám Trump.

Klíčové téma pro senátory: vměšování do voleb

Prakticky všechna americká média upozornila, že v úvodu jednání šéf Bílého domu vypočítal možná témata rozhovoru s Putinem, mezi nimiž ale chybělo údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb. Řada amerických kongresmanů, demokratických i republikánských, právě toto téma považuje za klíčové.

Trump řekl, že s ruským vůdcem chce hovořit "o všem od obchodu po vojenství a rakety, po jaderné (zbraně) a Čínu".

Trump své hodnocení summitu sdělil novinářům při zahájení pracovního oběda, který po besedě mezi čtyřma očima následoval. Z ruské strany se jednání delegací kromě Lavrova účastní hlavní Putinův zahraničně politický poradce Jurij Ušakov a kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Členem americké delegace je kromě Pompea bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Prezidenti spolu za zavřenými dveřmi hovořili zhruba o půl hodiny déle, než organizátoři summitu předpokládali. Delší než plánované bylo i jednání Trumpa s Putinem během jejich prvního setkání v Hamburku loni v létě. Místo plánovaných 40 minut tehdy spolu mluvili přes dvě hodiny.

Pompeo a Lavrov se spolu setkali souběžně se schůzkou prezidentů. Ani o jejich jednání, které bylo oficiálně první, nejsou zatím žádné zprávy.

Vladimir Putin přiletěl do finské metropole s půlhodinovým zpožděním; tím pádem se zpozdil i samotný summit. Ruský prezident zamířil z letiště přímo do prezidentského paláce. Poprvé přitom použil speciální ruskou prezidentskou limuzínu Aurus, která je údajně větší než reprezentační vůz prezidenta USA přezdívaný The Beast (Bestie).

mls, haf, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme