Trump pozve Putina až na příští rok. Bílý dům chce počkat na závěr vyšetřování ovlivnění voleb

Americký prezident Donald Trump by chtěl příští rusko-americký summit uspořádat až příští rok, až se zbaví zátěže vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby. V prohlášení pro tisk to ve středu uvedl Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. První oficiální summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se uskutečnil počátkem minulého týdne v Helsinkách.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prezident si myslí, že příští dvoustranná schůzka s prezidentem Putinem by se měla uskutečnit až po skončení ruského honu na čarodějnice,“ uvedl podle serveru Politico Bolton v prohlášení. Termínem „hon na čarodějnice“ Bílý dům tradičně označuje vyšetřování, jímž se FBI snaží zmapovat ruské zásahy do amerických voleb. „Shodli jsme se, že to bude po začátku příštího roku,“ uvedl Bolton.

Trump pozval Putina k návštěvě Bílého domu krátce po helsinském summitu, ale datum stanoveno nebylo. Kreml ještě ani oficiálně nepotvrdil, že pozvání přijímá.

Média spekulovala, že prezidenti by se mohli sejít v září během zasedání Valného shromáždění OSN, ale Moskva tuto možnost vyloučila s tím, že Putin na schůzi OSN nejspíš nepřijede. V pozvání, které ruský prezident z Bílého domu dostal, se prý hovořilo o konci letošního roku.

Server Politico poznamenává, že zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který vede pátrání po ruské stopě, zatím neoznámil ani přibližnou dobu, kdy své šetření ukončí. Není proto jisté, že to bude letos, jak píše Bolton. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme