Předčasný konec summitu Trumpa s Kimem. ‚Dohody jsme nedosáhli,‘ oznámil americký prezident

  • Na summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una ve Vietnamu nebylo dosaženo žádné dohody.
  • Jednání podle Trumpa zkrachovala kvůli otázkám úplného zrušení sankcí proti KLDR a denuklearizace Korejského poloostrova. Oznámil to ve čtvrtek na tiskové konferenci.
  • Americký prezident také dodal, že se s Kimem zatím nedohodli na termínu dalšího summitu, ale jednání probíhala v přátelském duchu.
  • „Nedospěli jsme k dohodě, která by měla význam pro Spojené státy. Takže jsme požádali Kima, aby udělal něco více, k čemuž ochoten nebyl,“ dodal americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
  • Za ukončením jednání prý nestojí americký prezident. „Neřekl bych, že to bylo moje rozhodnutí,“ řekl Trump.

Hanoj (Aktualizováno: 9:07 28. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Trumpa šlo o produktivní jednání. „Zatím se nedá mluvit o průlomu. Kim Čong-un je výrazná osobnost, máme opravdu velmi dobré vztahy, ale tentokrát jsme se rozhodli, že se pro žádné řešení nevyslovíme. Myslím si, že někdy je zapotřebí, abyste ušli určitou cestou,“ řekl Trump po summitu.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo řekl, že vyjednávací týmy dosáhly určitého pokroku. „Pracovali jsme se svými týmy. Snažili jsme se připravit řešení, které by znamenalo velký krok kupředu. Určitého pokroku jsme za posledních 36 hodin dosáhli, ale až do konce jsme bohužel nedošli,“ řekl ministr zahraničí Mike Pompeo.

Spojené státy podle Pompea chtěly po KLDR „něco víc“. „Nedospěli jsme k dohodě, který by měla pro Spojené státy význam. Požádali jsme Kima, aby nám vyšel více vstříc, k čemuž ochoten nebyl. Ale jsem optimistický a věřím, že se nám to v nejbližších dnech nebo týdnech podaří,“ dodal Pompeo.

Ministr zahraničí doufal, že se v jednání se Severokorejci dostanou dál. „Dosáhneme toho hlavního, což je denuklearizace Korejského poloostrova a tím odstranění rizika na celém světě. Doufal jsem, že se dostaneme dál. Ale přesto jsem poměrně optimistický. Určitého pokroku jsme dosáhli,“ myslí si Pompeo.

Americký prezident Donald Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci po jednání na summitu v Hanoji | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Kim si podle amerického prezidenta chce ponechat nějaké jaderné zbraně. „Mluvili jsme o sankcích, které si KLDR přálo úplně zrušit. V tom vyhovět nemůžeme. Byli ochotni denuklearizovat částečně, ale ne dost na to, abychom mohli sankce úplně odstranit,“ odpověděl na otázku novináře americký prezident.

Vůdce KLDR Kim by uvítal styčný úřad USA v Pchjongjangu. Trump to považuje za dobrý nápad

Číst článek

„Sankce zůstanou v platnosti tak, jak jsou,“ dodal Trump s tím, že Kim nenabídl dostatečný ústupek. „Nechci mluvit o navyšování sankcí.“

Trump nadále věří v úspěch jednání s Kimem v budoucnosti. „Ten rozpor určitě někdy překonáme,“ řekl Trump.

Za ukončením jednání prý nestojí americký prezident. „Neřekl bych, že to bylo moje rozhodnutí,“ řekl Trump. „Chtěl bych, aby vztahy byly zachovány,“ dodal prezident s tím, že Severní Korea neprovádí jaderné zkoušky. Kim Čong-un měl podle Trumpa slíbit, že se testovat nebude.

Trump na tiskové konferenci tvrdil, že jednání byla vedena v přátelské atmosféře a stejně tak byla také ukončena. „Byl zde potenciál podpisu, měli jsme připravené podklady, dokumenty, ale nevyšlo to. Raději udělám věci správně než ukvapeně,“ dodal.

Summit v Hanoji. Jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se vůdcem KLDR Kim Čong-unem | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Trump zopakoval, že Severní Korea má velký ekonomický potenciál. Už dříve zmínil, že pokud by došlo k denuklearizaci, může se země stát novým Vietnamem a následovat úspěšný příklad „asijského tygra“.

Trump konkrétně přiblížil, že se vyjednávalo také o osudu severokorejského jaderného zařízení Jongbjon. Americký prezident řekl, že severokorejský diktátor byl připraven vzdát se tohoto zařízení, výměnou ale chtěl zrušení všech sankcí. To ale není možné, dodal Donald Trump.

Není jasné, jestli dojde k dalšímu summitu Trumpa s Kimem. „Co se stane, to se stane, zatím jsme o ničem nemluvili,“ řekl americký prezident.

Trump také uvedl, že se Spojené státy vzdaly společných vojenských cvičení s Jižní Koreou, protože byly velice drahé. „Stály stovky milionů dolarů a to se mi opravdu nelíbilo,“ řekl Trump s tím, že za to USA nikdy nic nedostaly.

Čtvrteční setkání

Čtvrteční schůzka skončila dříve, než se očekávalo. Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové byla Trumpova tisková konference přesunuta z 9.50 SEČ na 8.00 SEČ. Důvod změny Sandersová nevysvětlila.

Trump a Kim si po osmi měsících potřásli rukama. Na summitu jednají zejména o denuklearizaci

Číst článek

Trump a Kim spolu ve čtvrtek jednali asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců. Následně se měli zúčastnit společného oběda, na něj ale delegace nedorazily. Podle mluvčí Bílého domu místo toho delegace pokračovali v diskusi.

V 8.00 SEČ měli podle původního plánu šéf Bílého domu a severokorejský vůdce podepsat společné prohlášení. Na tuto hodinu byla ale přesunuta tisková konference Donalda Trumpa. Nad podpisovou ceremonií tak visí otazník.

Zpravodajský server BBC News ukázal záběry na limuzíny, které již čekají připravené k odjezdu před hotelem Metropole v centru Hanoje, kde se summit odehrává. Sandersová navíc podle agentury AP uvedla, že Trump se už brzy odebere do svého hotelu.

Styčný úřad

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na čtvrtečním jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem uvedl, že by uvítal otevření amerického styčného úřadu v metropoli KLDR Pchjongjangu. Také šéf Bílého domu tento krok označil za „dobrý nápad“ a dodal, že by se mělo jednat o reciproční opatření.

‚Úžasná reklama.‘ Svět upírá pozornost na summit Trumpa a Kima, Vietnamcům to lichotí

Číst článek

Kim a Trump se tak vyjádřili na otázky novinářů v druhý, závěrečný den summitu ve Vietnamu. Podle amerického prezidenta se čtvrteční rozhovory soustředily na proces odstranění zbraní z Korejského poloostrova.

Vůdce KLDR Kim Čong-un prohlásil, že by na summit s Trumpem nepřijel, kdyby nebyl připraven slib denuklearizace Korejského poloostrova splnit. „Kdybych to nebyl ochoten udělat, tak bych tu nebyl,“ odpověděl Kim na dotaz jednoho z amerických reportérů, zda je ochoten podniknout kroky k denuklearizaci.

Podle agentury AP byl severokorejský diktátor rovněž postaven před otázku, zda s Trumpem hovořili o lidských právech, z jejichž rozsáhlého porušování je Kim Čong-un obviňován. Trump ale dotaz zodpověděl místo něho. „Mluvíme o všem,“ řekl novinářům.

och, pj, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme