Summit USA-Čína je podle komentátorů jednou z nejzásadnějších schůzek posledních 30 let

Ostře sledovaný summit prezidentů Spojených států a Číny Baracka Obamy a Chu Ťin-taa, který se koná ve Washingtonu, už teď někteří komentátoři hodnotí jako nejdůležitější schůzku za posledních 30 let. O tématu jsme v Odpoledním Radiožurnálu hovořili se zpravodaji ČRo v Číně a v USA, Robertem Mikolášem a Vítem Pohankou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama vítá a hlavu Číny Chu Ťin-taa

Prezident USA Barack Obama vítá a hlavu Číny Chu Ťin-taa | Zdroj: ČTK

Jak v úvodu připomněl čínský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, prezident Chu Ťin-tao si dlouhodobě přál, aby Bílý dům na jeho počest uspořádal státní večeři a to se mu nyní, při jeho zřejmě poslední cestě do Washingtonu ve funkci hlavy státu, splnilo.

Co se týče témat zatěžujících vzájemné vztahy, Čína podle zpravodaje neskrývá, že za nejdůležitější považuje dvě. „Prvním je pokračující prodej amerických zbraní Tchajwanu, který nyní žádá i nové verze stíhaček F-16. Peking je totiž v takovém případě znovu odhodlán přerušit kontakty s ozbrojenými silami USA,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

summit.mp3

Čína je podle něj také znepokojena hospodářskou situací v USA, protože vlastní americké dluhopisy za zhruba 900 miliard dolarů a pochopitelně požaduje záruky.


Ekonomika i mezinárodní otázky

Zpravodaj Vít Pohanka připomněl několik čísel z ekonomiky. Uvedl, že USA dovezly v roce 2009 čínské zboží za zhruba 300 miliard dolarů. Vyvezly ale do Číny zboží za necelých 70 miliard. Takže dovoz z Číny do Spojených států je více než čtyřnásobkem amerického vývozu do Číny.

„Proto Washington dlouhodobě usiluje, aby Čína zhodnotila svou měnu, protože její nízký kurz prý vede ke značně nevyrovnanému vzájemnému obchodu. Kromě toho Spojené státy žádají, stejně jako další vyspělé země, přístup na čínský trh, což je pořád problematické,“ dodal.

Připomněl také mezinárodní otázky - Washington bude podle všeho chtít, aby Čína zatlačila na Severní Koreu a na Írán, aby přestaly s vývojem jaderných zbraní.

Setkání s novináři je pro Chu Ťin-taa výjimečné

Po jednání Baracka Obamy s Chu Ťin-taem je naplánována i společná tisková konference obou prezidentů, v případě čínské hlavy státu jde ale o výjimečné setkání s novináři. Jak uvedl Mikoláš, čínští představitelé s novináři, domácími i zahraničními totiž prakticky nemluví.

„Tiskové konference jsou tak skutečně mimořádné a pokud k nim dojde, například právě na závěr rozhovorů s politikem z jiné země, otázky a tím i odpovědi jsou předem připravené. Peking tím vylučuje jakoukoli možnost zeptat se na některé z témat citlivých pro vládní režim,“ vysvětlil.

Robert Mikoláš, Vít Pohanka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme