Summit v Praze nebyl pro americká média prominentním tématem

Setkání ruského a amerického prezidenta Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy v Praze a podpis dohody o snižování jaderných arzenálů obou zemí bylo v Česku tématem číslem jedna. Události se věnovaly i zpravodajské stanice v USA, ne však na tak prominentním místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv během tiskové konference.

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv během tiskové konference. | Foto: Tomáš Adamec

Jedničkou zůstával pražský summit ve zprávách veřejné rozhlasové stanice NPR, které se zahraničně-politické problematice věnuje asi nejvíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak summit USA - Rusko sledovala americká média, zjišťoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Komerční stanice se sice dění v Praze věnovaly, postupně ho ale zatlačily do pozadí jiné události.

Například CNN už později dopoledne na prvním místě informovala o vývoji pátrání po několika hornících, kteří se stále pohřešují po pondělním výbuchu v dole v západní Virginii.

Víc prostoru věnovala Praze konzervativní Fox News. Jak ale v této stanici zvykem, editoři už dávali slovo hlavně kritikům, podle kterých nová smlouva START podkopává obranyschopnost Spojených států.

Z tištěných médiích psaly o pražském summitu na svých internetových stránkách hlavní noviny jako Washington Post, New York Times nebo Wall Street Journal i regionálněji zaměřené listy jako Los Angeles Times či Chicago Tribune.

Praha hlavně jako kulisa

Noviny rozebírají, co nová smlouva bude znamenat pro obě velmoci, tedy Spojené státy a Rusko, zda jí rozumí mladá generace narozená po studené válce a podobně. Například Washington Post se ale zabývá spíš tím, že prezident Medveděv přislíbil v Praze Baracku Obamovi podporu sankcím Íránu.

Skutečnosti, že se nová smlouva START podepisovala právě v Praze, přikládají americká média minimální či vůbec žádný význam. Česká metropole byla vidět, ale hlavně jako pozadí slavnostnímu aktu.

Některé listy pouze citují slova z přípitku Baracka Obamy po podpisu smlouvy, v kterých lichotivě mluvil o Pražském hradu a o Praze jako o městě, jenž přežilo staletá válek a útlaků.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme