Summit v Rize potvrdil odhodlání EU spolupracovat s postsovětskými státy

Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldávie a Ukrajina – to je šest postsovětských států, o nichž jednal summit Východního partnerství v Rize. V lotyšském hlavním městě sice nepadly žádné konkrétní sliby a závazky, předseda Evropské rady Donald Tusk ale zdůraznil, že význam schůzky byl už v tom, že se přes nelibost Moskvy summit v Rize sešel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit Východního partnerství v Rize. Společná fotografie vrcholných představitelů EU a hlav států | Zdroj: Reuters

„Naše partnerství půjde vpřed krok po kroku, stejně jako byla vybudovaná Evropská unie,“ vysvětlil Donald Tusk, že summit v Rize nebyl o převratných rozhodnutích. Byl potvrzením odhodlání pokračovat v přibližování šesti postsovětských republik Evropské unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O summitu VP mluvil na Radiožurnálu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a Oksana Pelenská z ukrajinské redakce Svobodné Evropy/Rádia Svoboda

„A to je nezbytné poselství ve světle vřavy, agrese, zastrašování, a dokonce války v této části Evropy,“ pokračoval předseda Evropské rady. Zároveň ale zdůraznil, že účast ve Východním partnerství není automatickou cestou k členství v unii.

Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka summit hledal pro každou z šestice postsovětských zemí speciální balíček možností spolupráce. Gruzii a Ukrajině dal například naději bezvízového styku s EU.

„Jde nám o to, aby ty země byly stabilní a ekonomicky prosperovaly. A pokud mají zájem a my můžeme něco nabídnout, tak abychom se na tom podíleli,“ uvedl Zaorálek.

Východní partnerství | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme