Summit V4 by mohl přinést obrat ve slovensko-maďarských vztazích

V Budapešti se v úterý sejdou premiéři Visegrádské čtyřky. Mohl by to být přelomový summit vedoucí k nápravě slovensko-maďarských vztahů. Za Česko se vrcholné schůzky zúčastní premiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Iveta Radičová jednali v pondělí v Bratislavě | Zdroj: ČTK

Poprvé tváří v tvář se na summitu Visegrádské čtyřky potkají slovenská premiérka Iveta Radičová a maďarský premiér Viktor Orbán.

Minulé čtyři roky se o neustálé napětí ve slovensko-maďarských vztazích starala slovenská vláda Roberta Fica. Kabinet Radičové má kromě jiných úkolů i napravit vztahy s Budapeští.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu hovořili ve Stalo se dnes zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger a Grigorij Mesežnikov

Český premiér přitom do Maďarska jede v pozici slovenského spojence. Petr Nečas při pondělní návštěvě Bratislavy zopakoval, že je potřeba slovensko-maďarské vztahy urovnat, protože jejich spory poškozují celou střední Evropu.

„Jinak co se týká Visegrádu, jeho smysl Petr Nečas vidí – podobně jako Iveta Radičová - v tom, že by se mohl třeba věnovat energetické bezpečnosti nebo podpoře států západního Balkánu na jejich cestě do Evropské unie,“ podotkl zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger.

Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov si v této souvislosti nemyslí, že by Česká republika mohla hrát úlohu jakéhosi mediátora mezi Slovenskem a Maďarskem, protože je – i v Budapešti – vnímána jako slovenský spojenec.

Pro Slováky je ale podpora ze strany Čechů velmi důležitá, upozornil Mesežnikov ve večerním pořadu Stalo se dnes.

„Myslím si, že je to vzkaz i pro vícero slovenských občanů, že Petr Nečas přijel do Bratislavy v rámci své první oficiální návštěvy a z Bratislavy společně s Ivetou Radičovou pojedou na summit premiérů do Budapešti. Myslím si, že je to výraz solidarity mezi Českou republikou a Slovenskem,“ dodal.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme