Nebyli ochotni udělat ústupky, komentuje summit Rusko. Jižní Korea výsledku lituje

Jižní Korea lituje, že americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un při své hanojské schůzce nedosáhli dohody. Úřad jihokorejského prezidenta zároveň v prohlášení uvedl, že nicméně „učinili významný pokrok“. Podle Kremlu rozhovory selhaly, protože jejich aktéři nebyli ochotni udělat ústupky.

Tento článek je více než rok starý.

Reakce Hanoj/Soul/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un „rozšířili rozsah a hloubku vzájemného porozumění“, prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in.

Předčasný konec summitu Trumpa s Kimem. ‚Dohody jsme nedosáhli,‘ oznámil americký prezident

Číst článek

Jestliže se vedla debata o zrušení protiseverokorejských sankcí, znamená to podle něj, že se vztah mezi oběma zeměmi „posunul na novou úroveň“. Trumpova ochota pokračovat v dialogu je pak příslibem, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu, doplnil Soul podle agentury Reuters.

Moskva se domnívá, že rozhovory v Hanoji podle všeho selhaly, protože ani jedna země nebyla ochotna ke kompromisu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil za pozitivní, že vyjednávání neselhala úplně. Kritizoval ale nedostatek „menších kroků“ a flexibility, které by přispěly k dosažení pokroku.

O dosažení kompromisu hovořilo ve své reakci i čínské ministerstvo zahraničí. Mluvčí čínské diplomacie na pravidelném briefingu řekl, že za poslední rok se situace na Korejském poloostrově významně změnila a tento „těžce vybojovaný výsledek“ je třeba ocenit.

Summit v Hanoji. Jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se vůdcem KLDR Kim Čong-unem | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Trumpovo rozhodnutí ukončit ve čtvrtek jednání s KLDR bez dosažení dohody plně podporuje. Po telefonátu s americkým prezidentem dodal, že se severokorejským vůdcem by se chtěl sejít i on.

Trump podle něj během schůzky s Kim Čong-unem hovořil rovněž o japonských občanech unesených severokorejskými agenty.

Japonský premiér poznamenal, že k normalizaci vztahů Japonska s KLDR nedojde do té doby, než budou všichni tito lidé, kteří zůstali naživu, vráceni.

Summit bez dohody

Šéf Bílého domu na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že severokorejská delegace chtěla, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americká strana nemohla udělat.

‚Lepší než špatná je dohoda žádná.‘ Proč tak nenadále skončil hanojský summit Trumpa a Kima?

Číst článek

Po dvoudenním jednání mělo být v Hanoji ve čtvrtek podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd obou státníků.

„Někdy musíte z jednání odejít, a to byla ta chvíle,“ poznamenal Trump. Podle jeho slov má Kim Čong-un určité představy, které ale neodpovídají postojům americké strany.

Hanojský summit byl druhou vrcholnou schůzkou USA a KLDR po loňském setkání Trumpa a Kima v Singapuru.

Oba vůdci se ale zatím nedohodli, zda a kdy by se měl konat třetí summit. Další setkání s Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, ale také se nemusí konat delší dobu, uvedl americký prezident Trump.

Podívejte se na záznam tiskové konference s americkým prezidentem Donaldem Trumpem po skončení summitu v Hanoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme