Nedovolme dělení na starou a novou Evropu, varoval Kiska na jednání visegrádské čtyřky v Tatrách

Prezidenti čtyř středoevropských zemí, které tvoří takzvanou visegrádskou čtyřku, včetně hlavy českého státu Miloše Zemana ve čtvrtek ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahájili společné jednání. Státníci se podle prezidenta Andreje Kisky shodli, že Evropská unie je úžasným projektem a také projektem budoucnosti, na kterém je třeba pracovat. Zeman podle mluvčího na schůzce ocenil roli V4 ve věci migrace a vyzval sdružení k další jednotě.

Štrbské Pleso (Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Polska Andrzej Duda, Maďarska János Áder, Slovenska Andrej Kiska a České republiky Miloš Zeman (zleva) se sešli na Štrbském Plese | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Státníci by podle Kisky navzdory případným potížím v rámci EU měli vždy říkat, že za projektem unie stojí. „Důležité je, abychom my, země visegrádské čtyřky, vždy vysílaly jasný pozitivní signál (o unijním projektu) a abychom nedovolily nárůst hlasů o dělení na starou a novou Evropu,“ řekl slovenský prezident.

Ze strany unijních institucí zaznívají výhrady vůči některým zemím Visegrádu. Polsko čelí kritice za údajné porušování pravidel právního státu a Maďarska se týkalo zářijové doporučení od europoslanců, aby členské země EU zahájily proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Babiš se sešel s Orbánem a pozval ho do Česka. Schůzku V4 by chtěli ještě před evropským summitem

Číst článek

Ovčáček ve čtvrtek na sociální síti napsal, že Zeman při jednání na Slovensku vyzval země V4 k další jednotě a že jedině tak můžeme naše stanoviska v EU prosazovat. Podle svého mluvčího Zeman také ocenil roli zemí V4 ohledně migrace a uvedl, že je zásluhou V4, že nám nejsou migranti vnucováni.

Český prezident také pozval své visegrádské kolegy příští rok do Prahy. Česko převezme předsednictví ve V4 právě od Slovenska, a to na začátku července 2019.

Kiska před novináři mimo jiné kritizoval zpochybňování sankcí EU proti Rusku některými slovenskými politiky. „Je to škodlivé ve vztahu k našim občanům i k našemu postavení v rámci Evropské unie. Všechny země (EU) jedním hlasem potvrdily, že Rusko anektovalo Krym, a sankce byly jasnou odpovědí na tuto agresi,“ řekl Kiska.

Protiruské sankce v uplynulých dnech kritizoval zejména šéf slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, který se dlouhodobě netají svým vstřícným postojem vůči Rusku. Slovenský premiér Peter Pellegrini zase tvrdil, že sankce Slovensku ekonomicky škodí. Výhrady vůči protiruským sankcím má i Zeman.

Pan prezident pozval své kolegy ze zemí V4 do Prahy, setkání se uskuteční příští rok. Na rokování pan prezident ocenil roli V4 ve věci migrace. Je zásluhou V4, že nám nejsou migranti vnucováni. Zároveň vyzval V4 k další jednotě. Jedině tak můžeme naše stanoviska v EU prosazovat!

11:25 – 11. 10. 2018

1 24

Každoroční summit prezidentů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska tentokrát hostí slovenský prezident Andrej Kiska, jehož země na začátku léta převzala předsednictví ve V4. Kiska, který dlouhodobě zdůrazňuje význam členství své země v EU a v NATO, v úvodu schůzky označil uskupení V4 za výborný formát pro sdílení názorů.

Zeman, Kiska, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder budou diskutovat také o vlivu moderních technologií na společnost a ekonomiku. Kromě diskusních panelů mají prezidenti na programu přelet helikoptérou nad Vysokými Tatrami, které jsou nejvyšším pohoří Slovenska, a návštěva skanzenu v nedaleké vesnici Pribylina.

Před rokem na summitu během maďarského předsednictví prezidenti zemí V4 podpořili integraci států západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme