Sumó je v krizi. Schází mu peníze a ztrácí prestiž

Tradiční japonský sport sumó je v krizi. Pověst zápasníků kazí v poslední době drogové aféry, nelegální hazard a brutální výcvikové praktiky mladých sumistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko

Japonsko | Foto: Emanuel Macoun

„Dnešní zápasníci žijí v rodině svého trenéra a zde absolutně podléhají autoritě trenéra nebo svých straších kolegů. Je faktem, že zápas je velice tvrdý, nicméně těžko bychom ho mohli označit za krutý. Abyste ale byli schopni tento tvrdý zápas vykonávat, tak musíte podstoupit poměrně tvrdý trénink,“ popsal japanolog Jan Sýkora.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradičním japonském sportu sumó mluvil na Rádiu Česko japanolog Jan Sýkora.

„Problém je, když se tento trénink nebo nadřazené postavení trenéra se zvrhne ve fyzické týrání, jak se stalo před třemi let v případě sedmnáctiletého novice, který potom skončil smrtí,“ dodává japanolog.

Nově vyšly najevo i vztahy sportovců a funkcionářů s kriminálním podsvětím, s mafiány z Yakuzy. Kvůli skandálu s nelegálním sázením odmítla japonská televize další turnaj sumistů vysílat.

Podle Sýkory má na skandály vliv nedostatek peněz díky finanční krizi: „Souvisí to především s postupující finanční krizí, protože rozpočet japonské rodiny není tak velký, aby si mohla dovolit chodit pravidelně na sumó jako dříve a většina velkých firem, které tradičně podporovaly profesionální stáje, se dnes dostává do takové ekonomické situace, že na to nemají peníze. Tam potom nastupuje Yakuza, jakožto přirozený článek, který dokáže zaplnit výpadek finančních prostředků.“

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme