Supercyklon Amphan udeřil v Indii a Bangladéši. Zahynulo nejméně 84 lidí

Nejméně 84 obětí si dosud vyžádal supercyklon Amphan, který se přehnal nad východní Indií a Bangladéšem. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Velká část čtrnáctimilionového indického města Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny, na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení a zatopené jsou ulice i letiště.

Kalkata (Aktualizováno: 13:47 21. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vichr ve městě odnášel střechy domů, vyvracel stromy, které padaly na zaparkovaná auta.

Na pobřeží Indie a Bangladéše byly kvůli silné bouři v pondělí a v úterý preventivně evakuovány více než tři miliony lidí při operaci, kterou komplikovala opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Tisíce evakuovaných se nyní nebudou mít kam vrátit, protože ve venkovských oblastech cyklon zničil množství domů z nepálených cihel. Rozsah škod se úřady snaží zjistit, práci ale záchranářům komplikují stržené mosty, neprůjezdné silnice a nefungující telefony.

Koronavirus v Indii přinesl útoky na chudé i solidaritu. Jen v Bombaji rozdají 75 000 jídel denně

Číst článek

V Indii jsou nejhůře postiženy státy Odiša (dříve Urísa) a Bangla (Západní Bengálsko), jehož metropolí je Kalkata. Kádžal Basu, který bydlí ve 12. patře jedné z výškových budov v Kalkatě, na facebooku napsal, že se mrakodrap v bouři „houpal ze strany na stranu jako při zemětřesení“. „Bylo slyšet zvuky skřípajícího kovu a rozbíjení skla. Vichr vytrhával palmy z kořenů. Na třech místech se přetrhly elektrické dráty a prskaly z nich jiskry,“ vylíčil situaci podle serveru BBC News Basu.

„Během 45 minut byly ulice venku zatopeny a voda pronikla i do přízemí domů,“ řekl BBC další z obyvatelů Kalkaty Šámik Bág. „Stromy a pouliční lampy se řítily k zemi, okenní tabulky v okolí se vysypaly. Vypadával internet a byl slyšet dětský křik,“ dodal.

Dva mrtví, tři nezvěstní a stovky lidí bez přístřeší. Madagaskar zasáhl cyklon Belna

Číst článek

V Bangladéši zemřelo deset lidí, v indickém státě Bangla úřady odhadují 12 mrtvých. V sousedním státě Odiša jsou oběti nejméně dvě. Životy si v obou zemích nejčastěji vyžádalo zřícení domů, utopení a pády stromů.

V Bangladéši je bez elektřiny nejméně milion lidí. Pod vodou se v této nízko položené zemi ocitly stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda dosahující výšky až pěti metrů prolomila desítku ochranných hrází.

Supercyklon Amphan, který byl podle tiskových agentur nejsilnější bouří v oblasti za posledních deset let, nad indickou pevninu dorazil ve středu odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 170 kilometrů za hodinu s maximálními poryvy až 190 kilometrů za hodinu. Přes noc bouře zeslábla a přesunula se nad Bangladéš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme