Temná obloha a neutuchající déšť. Ke břehům Filipín se žene supertajfun Mangkhut, zasáhne miliony lidí

Filipíny se připravují na pravděpodobně nejsilnější letošní supertajfun. Úřady evakuovaly tisíce lidí ze severu země, kde bouře udeří nejsilněji. K filipínským břehům dorazí tajfun Mangkhut v průběhu pátku a přejde přes hlavní filipínský ostrov Luzon. Pak bude dál pokračovat k Hongkongu, Vietnamu a Číně.

Manila / Guam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský moderátor ukazuje cestu tajfunu Mangkhut na grafice | Foto: Aaron Favila | Zdroj: ČTK/AP

Temná obloha a neutuchající déšť na záběrech z ostrova Luzon předznamenávají, to co Filipíny čeká v následujících hodinách. Supertajfun podle meteorologů v nárazech dosahuje až 290kilometrové rychlosti. Z nejvyššího stupně tajfunové škály pravděpodobně klesne až v neděli.

„Připravili jsme zásoby a materiál potřebný pro zasažené lidi. Distribuci má na starosti ministerstvo sociálních věcí a rozvoje. Pomocí disponují i naše týmy, které umisťujeme v terénu. Mají s sebou i vybavení pro komunikaci a taky satelitní telefony a zařízení pro datové připojení, které použijí v případě výpadku běžného spojení,“ říká Ricardo Jalad z filipínského úřadu civilní ochrany.

Zbývají už jen hodiny. Východ Spojených států se připravuje na příchod ničivého hurikánu Florence

Číst článek

V přímé dráze tajfunu žije až deset milionů lidí a na celém ostrově Luzon celkem 55 milionů. Místní červený kříž se obává ničivých následků. Řada domácností se ještě nevypořádala se škodami po silných monzunových lijácích, které zemi zasáhly v červenci a v srpnu. Pás s deštěm, který tajfun provází, je široký 900 kilometrů a přívaly vody by podle filipínského meteorologického ústavu mohly způsobit sesuvy půdy a povodně.

Toho se obává i Jalad. „Nejhorší scénář pro zasažené oblasti je, že to strhne špatně postavené budovy, stoupne hladina, budou záplavy. Ve vyšších polohách hrozí sesuvy půdy,“ dodává. Filipínské úřady proto přijaly zvláštní bezpečnostní opatření. Kromě evakuací taky vyzvaly zemědělce, aby urychleně sklidili úrodu a nařídily třeba i sundání billboardů. Utržené plechy by v silném větru mohly způsobit další škody.

Podobě silný Tajfun Haiyan na Filipínách před pěti lety zabil přes šest tisíc lidí. Manghut nahání strach i Hong Kongu, přes který se slabší bouře přehnala jen před několika dny.

Mangkhut už zasáhl přes americký ostrov Guam. Způsobil rozsáhlé záplavy a výpadky proudu. Podobné následky hlásí i Marshallovy ostrovy.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme