V Indonésii útočili teroristé na motorkách, měli s sebou osmileté dítě

Druhé největší indonéské město Surabaya v pondělí opět zažilo sebevražedný útok teroristů s výbušninami. Jeho terčem byla policejní stanice a zasaženo bylo několik policistů i civilistů. O život přišli čtyři útočníci, nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejního mluvčího.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhé největší indonéské město Surabaya dnes opět zažilo sebevražedný útok teroristů s výbušninami. Jeho terčem byla policejní stanice a zasaženo bylo několik policistů i civilistů. | Zdroj: Reuters

„Čtyři útočníci na dvou motocyklech jsou mrtví, jejich totožnost se ověřuje. Osmiletá dívka, která byla s nimi, přežila,“ uvedl mluvčí Frans Barung Mangera. Podle agentury AP upřesnil, že zraněno bylo šest civilistů a čtyři policisté. Policejní náčelník Tito Karnavian později na tiskové konferenci uvedl, že sebevražedný útok podnikli příslušníci jedné pětičlenné rodiny, jedoucí na dvou motocyklech, kteří se vyhodili do povětří na kontrolním stanovišti před policejní stanicí. Osmiletá dívka přežila a nyní se zotavuje.

‚Objala civilistu, nastal výbuch.‘ Bombami u kostelů v Indonésii útočila jedna rodina, včetně dětí

Číst článek

Policie původně uvedla, že na strážnici zaútočily dvě osoby na motocyklu, z nichž jedna byla žena.

Ve městě Surabaya na ostrově Jáva se v neděli odehrály tři koordinované pumové útoky na kostely. Sebevražední útočníci, mezi nimiž byli i mladiství, pocházeli z jedné rodiny. Dva synové ve věku 18 a 16 použili při prvním útoku motocykl, matka se dvěma dcerami, starými 12 a devět let, spáchala druhý atentát a otec rodiny nakonec odpálil bombu v autě. Vedle šestičlenné rodiny při útocích zahynulo dalších sedm lidí.

Navrátilci ze Sýrie

Policie informovala, že rodina se do Indonésie vrátila ze Sýrie. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), v prohlášení ale uvedla, že útočníci byli tři, a nezmínila účast dětí.

Útok v Paříži vyšetřují úřady jako možný teroristický čin. Atentátník pocházel z Čečenska

Číst článek

Náhlý příval útoků podle agentury AP vyvolal obavy, že dříve potlačené sítě radikálů v zemi s největší muslimskou populací na světě znovu ožily návratem některých z asi 1100 Indonésanů, kteří odešli bojovat v řadách IS v Sýrii. Odborníci již dříve varovali, že tito navrátilci mohou představovat významnou hrozbu.

Devadesát procent z více než čtvrt miliardy obyvatel země se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Indonéský prezident Joko Widodo odsoudil sérií „barbarských“ útoků a slíbil, že úřady zničí islámské radikály. Zemi šokovalo, že do nedělních útoků byly zapojeny i děti. Policie za pomoci vojáků posílila po útocích bezpečnostní opatření.

Nejhorší teroristický útok v Indonésii se odehrál v roce 2002, kdy na turistickém ostrově Bali během jediné noci explodovaly bomby a zabily 202 lidí, většinou cizinců.

Útoky provedla regionální islamistická organizace Jemaah Islamiyah (JI), napojená na teroristickou síť Al-Káida, která se k útokům po několika dnech přihlásila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme