Výměna v čele ruského letectva stvrzena. Křeslo generála ‚Armagedona‘ přebírá muž z ústraní

Generálplukovník Viktor Afzalov se stal novým velitelem ruských vzdušných a kosmických sil místo armádního generála Viktora Surovikina, oznámila v pátek ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruského letectva. Po Surovikinově odvolání plnil Afzalov funkci velitele vzdušných a kosmických sil prozatímně, ještě dříve býval Surovikinovým zástupcem, napsala agentura Reuters.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otázka na místě: Kde je generál Surovikin?

Surovikin, který během ruské vojenské intervence v občanské válce v Sýrii získal přezdívku generál Armagedon (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Surovikin, který jeden čas velel ruskému tažení na Ukrajině, upadl do nemilosti krátce po potlačení vzpoury žoldnéřů Jevgenije Prigožina, který se později stal obětí dosud neobjasněné havárie soukromého letounu při letu z Moskvy do Petrohradu.

Putin navštívil štáb invazních sil. Gerasimov ho ujistil, že armáda ‚plní úkoly podle plánu‘

Číst článek

Nicméně jako „Surovikinova linie“ mezitím proslul pás opevnění, který dosud brání rozvinutí ukrajinské protiofenzívy na jihovýchodě Ukrajiny.

Generál byl zadržen po červnové vzpouře žoldnéřů, ale v září se objevily v médiích zprávy, že byl krátce po Prigožinově smrti propuštěn z vyšetřovací vazby.

Podle blíže neupřesněné osoby blízké ruskému ministerstvu obrany si Surovikin mohl ponechat vojenskou hodnost, nemá však naději na jakýkoliv kariérní postup. Ruská státní média dříve informovala, že v srpnu byl odvolán z funkce šéfa ruského letectva.

Surovikin, který během ruské vojenské intervence v občanské válce v Sýrii získal přezdívku generál Armagedon, řídil ruské válečné operace na Ukrajině krátce.

V lednu tuto funkci předal náčelníkovi generálního štábu, generálu Valeriji Gerasimovovi. Ruskými válečnými komentátory byl obecně vnímán jako silný a schopný velitel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme