Svatební šílenství ve Velké Británii vrcholí. Do královského sňatku zbývají hodiny

Předsvatební šílenství ve Velké Británii pomalu ale jistě dosahuje svého vrcholu. V pátek v 11 hodin ostrovního času si před zraky 1900 hostů vzájemně řeknou své ano princ William a jeho snoubenka Kate Middletonová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kate Middletonová a princ Harry

Kate Middletonová a princ Harry | Zdroj: ČTK

Novináři dnes dostali oficiální program celého slavnostního dne. Kate Middletonová nebude svému manželovi v pátek před oltářem slibovat poslušnost, přislíbí "jen" lásku, podporu, úctu a péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královská svatba. Téma pro redaktorku Magdalénu Trusinovou a českého velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského.

„Je to také jeden z výrazů změny v postojích veřejnosti a v rovnoprávnosti mezi oběma pohlavími, ke kterým v posledních desetiletích dochází, a ten formát svatebního slibu to bude odrážet,“ řekl k tomu Rádiu Česko jediný pozvaný Čech, velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

Slib poslušnosti ze strany manželky přitom bývá obvyklou součástí královských svatebních slibů. Jako první jej vypustila v roce 1981 matka prince Williama Diana Spencerová, když si brala následníka britského trůnu, prince Charlese.

Kate Middletonová musela podepsat přísnou svatební smlouvu, ze které například vyplývá, že pokud by pár měl děti a rozešel se, potomci budou žít s Williamem.

Tradiční hudební doprovod

Z oficiálního programu také vyplynulo, že hudební doprovod svatební ceremonie tradicím naopak dostojí. Zazní mimo jiné anglická lidová melodie Greensleeves, stará pět století.

Britský princ William a jeho nastávající Catherine Middletonová absolvovali včera večer ve Westminsterském opatství v Londýně generálku obřadu, při které byli také nevěstini rodiče a svědci obou snoubenců: Williamův mladší bratr, princ Harry a mladší sestra Kate Philippa.

Přímý přenos pro dvě miliardy lidí. Ale bez sarkasmů

Obřad ve Westminsterském opatství bude zřejmě na televizních obrazovkách sledovat přes dvě miliardy lidí ze 150 zemí, což je ještě dvakrát větší publikum než to, které se před půl rokem radovalo ze záchrany chilských horníků.

Královský palác si vymínil, že televizní přenos obřadu nesmí provázet satirický komentář. Původně měla tento záměr australská veřejnoprávní televize ABC TV, avšak kancelář prince Charlese, otce ženicha, satirické poznámky zakázala.

Sekretář prince Charlese si údajně vymínil, že BBC zajistí písemné prohlášení australské televize, že od satirického komentování přenosu upustí. Pokud by to ABC TV odmítla, přenos se neuskuteční.

Policisté v ulicích, na střechách i mezi lidmi

Scotland Yard nasadí na zajištění svatby 5000 policistů v uniformě i v civilu, včetně různých specialistů od psovodů po osobní strážce.

V Británii dlouhodobě platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem, který je podle této stupnice "velmi pravděpodobný". Policie ale nemá žádné zpravodajské informace o specifické hrozbě namířené proti královské svatbě.

Pozvaní, nepozvaní a nezvaní hosté

Svatba Williama a Kate je soukromá událost, i když to tak možná nevypadá. Pár tedy nemusel pozvat všechny státníky, které by se pozvat slušelo, pokud by šlo o státní událost.

Na svatbě tak budou Beckhamovi, ale nebudou tam Obamovi. Budou tam žijící konzervativní premiéři John Major a Margaret Thatcherová, ale labourističtí expremiéři Tony Blair a Gordon Brown pozvánku nedostali.

Rozpaků svatebčany ušetřil původně pozvaný korunní princ Bahrajnu, který o víkendu pozvání "s hlubokou lítostí" odmítl. Pozvánka byla odebraná syrskému velvyslanci v Londýně, protože jeho účast je "nepřijatelná". Prohlásil to dnes v Londýně britský ministr zahraničí William Hague. Důvodem, proč ministerstvo pozvání pro velvyslance stáhlo, je tvrdý postup syrské vlády proti demonstrantům.

Žantovský pozvání chápe jako čest: „Já to samozřejmě chápu jako čest. Ale ne jako čest pro mě osobně, je to čest pro zemi, kterou zastupuji, pro Českou republiku. To pozvání je adresované velvyslanci České republiky.“

Pozvánku provázelo několik stran technických a protokolárních informací a instrukcí, například, co se týká oblečení. Povoleny jsou pro muže pouze uniformy, žakety nebo obleky.

„Česká diplomacie na rozdíl od jiných diplomacií uniformy nenosí, to já myslím, že je dobře, takže půjdu v žaketu. Žaket v šatníku mám tady v Londýně. Je nošen při řadě formálních příležitostí, při přijetí u královny, při jiných příležitostech, takže nemusím si kupovat přímo na tuto událost žaket,“ upřesnil v našem vysílání velvyslanec Michael Žantovský.

Velké neznámé: tituly, sliby a svatební cesta

Stále se neví, jaké tituly královna novomanželům přidělí, či jaké novomanželské sliby si u oltáře vymění, nemluvě o tom, kam pojedou na svatební cestu a co budou mít na sobě.

Zřejmě nejsledovanějším tajemstvím je jméno návrháře či návrhářky svatebních šatů pro Kate. Zveřejněno bude v pátek v poledne našeho času, kdy vystoupí před katedrálou z Rolls Royce modelu Phantom VI.

Česká republika věnuje princi Williamovi a Kate Middletonové jako svatební dar starokladrubského koně. Hřebce už chovatelé vybrali: dáreček má pět let, je to bělouš, jmenuje se Alt a pochází z linie Favory. Je to jedna z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní.

Příští středu o vyslání pětiletého hřebce do Británie rozhodne vláda,

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme