OBRAZEM: První máj ve světě doprovázely slavnostní průvody i protesty dělníků

Moskva, Jakarta, Berlín. To jsou jen některá z mnoha měst, v nichž se ve středu lidé vydali oslavit Svátek práce. Řadu průvodů provázely demonstrace za lepší pracovní podmínky, zavedení minimální mzdy nebo konec diskriminace zahraničních dělníků, uvedla agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva/Jakarta/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí v pestrobarevných kostýmech se ve středu sešly v ruských městech, aby oslavili Svátek práce. Největší oslava se uskutečnila na moskevském Rudém náměstí, zúčastnilo se jí kolem 100 tisíc lidí.

V Petrohradu naopak vyšlo do ulic na 2000 kritiků prezidenta Vladimira Putina. Policie deset z nich zatkla.

První máj v Česku: na demonstraci radikálů v Brně zasahovali těžkooděnci, Prahou prošli studenti

Číst článek

V indonéském hlavním městě Jakartě se do ulic vydal protestní průvod dělníků, kteří požadovali vyšší mzdy, lepší benefity a zlepšení pracovních podmínek. Protestující ve filipínské Manile kritizovali minimální mzdy i chybějící pracovní smlouvy. Jedna ze skupin filipínských odborářů následně zapálila figurínu tamního prezidenta Rodriga Duterta.

Pařížská policie musela během středy zasahovat proti maskovaným účastníkům prvomájových protestů, kteří na ni házeli kameny a ničili auta. Policisté doposud zatkli přes 200 lidí, některé obchody nebo restaurace měly pro jistotu zabedněné výlohy.

Několik protestních pochodů vyšlo do ulic například v řeckých Aténách, kde kvůli nim byla omezena doprava. Z evropských měst lidé dále demonstrovali v Berlíně, Madridu a ve Švýcarském Curychu.

Francouzskými ulicemi nezavládl klid ani na Prvního máje, policisté při potyčkách zatkli přes 380 lidí

Číst článek

Policie v tureckém Istanbulu ve středu zatkla 127 lidí, kteří se pokoušeli pořádat ilegální demonstrace. Policisté mimo jiné střežili Taksimské náměstí, kde se uskutečnil ceremoniál odborů. Na tomto náměstí probíhaly velké oslavy Prvního máje až do roku 1977, kdy při nich zemřely desítky lidí.

Náměstí bylo opět krátce otevřeno pro oslavy v roce 2010, ale již v roce 2013 vláda ceremonie opět zakázala kvůli obavám o bezpečnost.

Oslavy Prvního máje probíhají také v Africe. V Jihoafrické republice jeden takový uspořádala tamní levicová Strana bojovníků za ekonomickou svobodu.

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme