Svátek svatého Patrika si nenechali ujít ani Američané s irskou krví

Irové po celém světě slavili svátek svého patrona svatého Patrika. Plno bylo 17. března i v irské hospodě na předměstí Washingtonu. K irským předkům se ve Spojených státech hlásí asi 36 milionů lidí. To je šestkrát víc, než kolik Irů žije v samotné ostrovní republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den svatého Patrika se slavil i ve Spojených státech | Zdroj: Reuters

Diane Chaney je členkou Americko-irského klubu ve Washingtonu. Její prarodiče dorazili do Ameriky přes pověstný Ellis Island u New Yorku, který býval hlavním přijímacím centrem pro imigranty.

Celý život Diane prožila ve Spojených státech, irské kořeny ovšem ctí, a proto se pochopitelně těší také na den svatého Patrika. Ráno vyrazí na mši a pak v její farnosti každý rok pořádají tradiční irskou večeři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka sledoval, jak slaví potomci Irů svátek svatého Patrika

Jedno irské přísloví doporučuje – Žij každý den, jako by byl ten poslední. V mnoha irských hospodách po celém světě to na svatého Patrika může působit, jako kdyby 18. března měla přijít potopa.

„Oslavy svatého Patrika se za dlouhá léta zamerikanizovaly. Rozšířily se do mnoha zemí, kde lidé tento den berou jako slavnost piva, kdy je normální chovat se hlučně až neurvale,“ připouští Diane.

„Základní myšlenkou je ale oslava patrona Irska a my se tady ve Americe snažíme tuhle tradici udržovat,“ dodává.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme