Svátek třešňových květů zkrášluje hlavní město USA

Sídlo amerických federálních úřadů, město Washington na východě Spojených států očekává víc než milion návštěvníků. Důvodem je Svátek třešňových květů, který začíná dnes a bude trvat dva týdny. Jarní slavnosti se v americkém hlavním městě konají touto dobou už skoro celé století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlá třešeň

Rozkvetlá třešeň | Foto: Jan Rosenauer

V roce 1912 věnoval Washingtonu starosta Tokija Yukio Ozaki 3000 sazenic japonských třešní na znamení přátelství mezi Spojenými státy a Japonskem. Místní úřady je nechaly vysázet v parku mezi Kapitolem a památníkem Abrahama Lincolna. Od třicátých let minulého století pak Washington slaví příchod jara festivalem, jehož součástí jsou nejrůznější kulturní a poznávací akce. Výjimkou byla jen válečná léta, kdy byly Spojené státy s Japonskem ve válečném stavu.

Někteří návštěvníci Svátku třešňových květů by už mohli využít nižší ceny letenek na trasách přes Atlantik a vybrat si z většího počtu přímých leteckých spojení z Evropy přes tento oceán - to by měla přinést Dohoda o otevřeném nebi, která začíná platit od neděle. Všechny letecké společnosti z Evropské unie podle ní mohou začít provozovat přímé lety do Spojených států nejen ze svých zemí, ale i z jakéhokoliv jiného místa v Evropě. Přes Atlantik začne létat podstatně víc leteckých společností a konkurence tak přitvrdí. Jen na londýnském letišti Heathrow bude počet letů do Spojených států o pětinu vyšší než loni.

Letecký odborník Tomáš Hampl ze serveru Airways.cz říká: "Některé studie uvádějí, že by mělo dojít díky vyšší nabídce k poklesu cen letenek přes Atlantik. Uvádí se, že cena na jednosměrném letu by měla klesnou zhruba o 600 až 1 200 korun. Celkově při zpátečním letu by mohlo dojít ke snížení cen letenek o 1 200 až 2 500 korun. Nicméně do hry vstupuje ještě jeden faktor, a to jsou stále rostoucí ceny leteckého paliva."

Viceprezident pro marketing ČSA Petr Pištělák je v tomto ohledu spíš pesimista: "Já osobně nepředpokládám, že by ceny letenek měly klesat. A to z toho důvodu, že ten nejdražší vstup, který letecké společnosti mají, což je cena paliva, nezadržitelným tempem roste. Za poslední roky jsme z 50 dolarů za barel dneska na 106 dolarech za barel a není předpoklad, že by to mohlo jít dolů. Takže já nejsem takový optimista, že by ceny letenek mezi Evropou a Amerikou měly klesat."

O nových pravidlech při letech v rámci schengenského prostoru a vně něj si přečtete ZDE.

Vít Pohanka, Tomáš Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme